FOTO
Niektoré politické strany majú na časť misií iný názor ako súčasná vláda. Armáda dnes prikladá trochu väčší význam misiám
NATO, Európskej únie i operácii v Iraku, ktorú vedie hlavne USA a Veľká Británia. V týchto misiách, ktoré nevedie OSN, máme takmer 320 vojakov, kým v operáciách pod hlavičkou OSN je ich asi 290.
Podpredseda Smeru Robert Kaliňák je za posilnenie našej účasti práve v misiách OSN na úkor ostatných operácií. Zástupca generálneho tajomníka OSN na stretnutí s Kaliňákom vraj na Slovensko apeloval, že hoci sa Slovensko stalo členom Bezpečnostnej rady OSN, "ustupujeme z misií" tejto organizácie.
Podľa Kaliňáka by mal byť pomer medzi operáciami OSN a tými ostatnými vyváženejší. Pred časom napríklad Slovensko výrazne znížilo počet vojakov na Cypre. Podľa Kaliňáka by sa mohli otvoriť rokovania o účasti našich vojakov na misii v sudánskej provincii Darfúr alebo v Eritrei.
Pôsobenie v misiách OSN má výhodu aj v tom, že ich platí najmä samostatná OSN, kým účasť v operáciách NATO si hradia členské štáty samy, myslí si Kaliňák. Za dočasné považuje najmä pôsobenie v Iraku, kým Kosovo je naopak misiou dlhodobejšou.
Podobný názor má aj poslanec z HZDS Viliam Soboňa. Pôsobenie v jednotlivých operáciách by sa však malo podľa neho riešiť "s absolútnym nadhľadom" bez ohľadu na to, či je predvolebné obdobie.
Podpredseda KDH Vladimír Palko považuje slovenskú angažovanosť za dostatočnú a "v princípe s ňou súhlasíme". Podľa Palka treba dbať aj na to, či je angažovanosť správna "v zmysle morálnom".
Palko zopakoval, že postoj KDH k účasti na misii v Iraku sa nezmenil. Poslanci aj bývalí ministri za KDH nepodporili vyslanie našich vojakov do Iraku. Palko však dodal: "Ak bolo vyslanie slovenských vojakov omylom a celá invázia do Iraku bola omylom, neznamená to, že okamžité stiahnutie vojakov je napravením tohto omylu."
Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí z SMK József Berényi si myslí, že je rozloženie vojakov v operáciách vhodné a názor na misie by nemalo ovplyvniť ani nedávne letecké nešťastie, pri ktorom zahynuli vojaci vracajúci sa z Kosova.
Berényi nesúhlasí s názorom, že Slovensko by malo posilniť účasť na operáciách OSN na úkor akcií vedených NATO alebo Európskou úniou. V mnohých prípadoch sú napríklad misie únie efektívnejšie ako tie, za ktoré zodpovedá OSN, myslí si. Ako príklad uviedol operácie na Balkáne.
Dokumenty o našich misiách
BRATISLAVA - O slovenských vojakoch, ktorí pôsobia v mierových misiách, nakrútila TV Markíza v spolupráci s ministerstvom obrany a firmou A-News Tv Report tri dokumenty. Cyklus Slovenská misia zachytáva život vojakov v Iraku, Afganistane a Kosove. Krátke filmy sú založené na osobných výpovediach vojakov v rôznych funkciách, na záberoch z ich práce, rozhovoroch s ľuďmi, ktorých životy slovenskí vojaci ovplyvnili.
Mnohí z domácich obyvateľov vo filme hovoria, že pomoc našich vojakov je pre nich nenahraditeľná a pomáha im prežiť. Opisujú život vo vojnou skúšaných oblastiach a dokumenty ukazujú aj nebezpečenstvá, do akých sa vojaci dostávajú.
V dokumente o Kosove sú aj výpovede štyroch z vojakov, ktorí zahynuli pri januárovom leteckom nešťastí. Film mal vysokú sledovanosť a úryvky z neho sa krátko po nešťastí objavili aj v spravodajstve. (knm)
Kde pôsobia slovenskí vojaci
Cyprus (OSN) 196 vojakov
Kosovo (NATO) 111 vojakov
Irak (Koaličné sily vedené USA) 104 vojakov
Sýria, Golanské výšiny (OSN) 95 vojakov
Afganistan (NATO) 56 vojakov
Bosna a Hercegovina (EÚ) 35 vojakov