Ľudia, ktorí dočasne zostanú bez peňazí, lebo čakajú na priznanie nejakej dávky, môžu dostať preddavok. FOTO - ARCHÍV TASR
Sociálna poisťovňa vlani mesačne priznala priemerne 335 preddavkov na dôchodkové dávky. Robí to najmä preto, aby poistenec dlhšie neostal bez prostriedkov, ak treba dodatočne niečo zistiť. "Často sa síce nárok žiadateľa na dávku preukáže a je známa aj jej približná výška, ale chýbajú originály niektorých dokladov, napríklad o období dôchodkového poistenia a výške vymeriavacích základov," povedala hovorkyňa Sociálnej poisťovne Vladimíra Pôbišová. Preddavok je najviac 80 percent približnej výšky dôchodku.
Aj na dávku v hmotnej núdzi a príspevky k nej, napríklad aktivačný, možno dostať preddavok. Pracovníci úradov práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré o preddavkovom poskytovaní dávky a príspevkov rozhodujú, to považujú za bežnú vec. Dušan Barkoczi z úradu v Nových Zámkoch hovorí, že za mesiac o preddavok požiada nanajvýš päť percent žiadateľov o dávku. "Úrad vo väčšine prípadov takejto žiadosti vyhovie," tvrdí.
Ani v tomto prípade však preddavok nie je automatický. Priznať ho úrad môže iba vtedy, ak sa občanovi začalo konanie o nejakej inej dávke, prostredníctvom ktorej by si mohol pomôcť. Napríklad, ak Sociálnu poisťovňu požiadal o dôchodok a čaká.
Práve pre vybavovanie žiadosti o dôchodok úrady najčastejšie dajú preddavok na dávku v hmotnej núdzi. Často to je aj vtedy, ak sa začalo konanie o výživnom.
Ľudia zvyknú žiadať o preddavok aj vtedy, ak im zamestnávateľ nevyplatí mzdu. V takých prípadoch však majú často problém to preukázať, pretože ak sa nechcú súdiť so zamestnávateľom, nemôžu ani preukázať, že sa v tejto veci koná.
Výška preddavku je identická s výškou nároku na dávku či príspevok, ktorá je zasa závislá od toho, či ide o jednotlivca alebo rodinu. V priemere to podľa Barkocziho činí 3500 korún.
Ingrid Martinková z úradu v Rožňave na základe praktických skúseností hovorí, že verejnosť o preddavkovom priznaní dávky a príspevkov nie je dostatočne informovaná. "O tejto možnosti sa klient vo väčšine prípadov dozvedá až priamo na úrade, pri hľadaní pomoci a riešenia svojej situácie," tvrdí.
Keď úrad o dávke, na ktorú sa preddavok poskytol, rozhodne, rozhodne aj o jej doplatení alebo vrátení. "Preddavkové poskytovanie dávky a príspevkov sa ukončí," dodáva riaditeľ úradu v Leviciach Ladislav Kollár.
Na čo možno získať preddavok
Na dávky zo sociálneho poistenia
Nemocenské, dôchodkové a úrazové dávky a dávka v nezamestnanosti sa môžu preddavkovo vyplácať vtedy, ak sú splnené podmienky na vznik nároku na ne, teda v zásade ak žiadateľ v dostatočnom rozsahu prispieval na to-ktoré poistenie.
Na dávku garančného poistenia
Garančným je poistenie pre prípad platobnej neschopnosti zamestnávateľa. Nárok na dávku má zamestnanec vtedy, ak zamestnávateľ nemôže uspokojiť jeho nároky, napríklad vyplatiť mzdu, čo však treba preukázať.
Získať preddavok - vo výške 3-tisíc korún za kalendárny mesiac - možno vtedy, ak si zamestnávateľ či správca konkurznej podstaty nesplní niektorú zo zákonných povinností. Ak sa tak nestane ani do roka od poskytnutia preddavku, rozdiel medzi preddavkom a nárokom sa doplatí.
Ak zamestnávateľ neurobí, čo má, najneskôr do roka, odkedy sa rozhodnutie súdu o platobnej neschopnosti stalo právoplatným, a správca konkurznej podstaty do roka od poskytnutia preddavku, dávka sa doplatí do výšky minimálnej mesačnej mzdy.
Na dávku v hmotnej núdzi a príspevky k nej
Dávku i väčšinu príspevkov môžu preddavkovo priznať, ak sa začalo konanie o
peňažnom príspevku za opatrovanie, náhrade príjmu pri dočasnej práceneschopnosti alebo nejakej nemocenskej dávke, nejakej dôchodkovej dávke, nejakej úrazovej dávke, dávke garančného poistenia, dávke v nezamestnanosti, zaopatrovacom, rodičovskom alebo príspevku pestúnskej starostlivosti, určenie otcovstva, výživnom, náhradnom výživnom, alebo ak bol podaný návrh na výkon súdneho rozhodnutia na vymoženie výživného maloletého dieťaťa, alebo o nárokoch z nejakého pracovného vzťahu vrátane mzdových nárokov. Priznať preddavkovo nemôžu aktivačný príspevok, ak patrí:
zamestnanému, ktorý predtým bol najviac 6 mesiacov dlhodobo nezamestnaným, mal poskytnutú pomoc v hmotnej núdzi a jeho mzda je najviac 3-násobok minimálnej mzdy, alebo samostatne zárobkovo činnému, ktorý predtým bol najviac 6 mesiacov dlhodobo nezamestnaným a mal poskytnutú pomoc v hmotnej núdzi. Získať preddavok nemožno ani na 350 korún mesačne, ktoré patria rodičovi dieťaťa do 1 roku veku, ktorý preukáže, že sa s dieťaťom zúčastňuje na preventívnych pediatrických prehliadkach, a ktorému bezprostredne pred narodením dieťaťa poskytovali pomoc v hmotnej núdzi.
Na náhradu časti cestovných výdavkov...
Evidovanému nezamestnanému úrad práce nahrádza časť cestovných výdavkov, ktoré mal v súvislosti s tým, že u potenciálneho zamestnávateľa absolvoval vstupný pohovor alebo výberové konanie, ak cestovné prevyšuje istú sumu. Cestovnými výdavkami sa rozumie cestovné hromadnými dopravnými prostriedkami z domova na pohovor alebo konkurz a späť.
Na príspevok na úhradu prevádzkových nákladov chráneného pracoviska a nákladov na dopravu zamestnancov
Tomu, kto už zriadil chránenú dielňu alebo iné chránené pracovisko, môžu preplatiť aj výdavky na prevádzku pracoviska a na dopravu zamestnancov. Na jedného invalidného zamestnanca úrad prispieva vo výške najviac 7-násobku minimálnej celkovej ceny práce - súčtu minimálnej mzdy a poistného, prípadne aj príspevku na starobné dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnávateľ. Preddavok úrad poskytne v najviac polovičnej výške príspevku.
(joč)