Sasha Cohenová.
FOTO - REUTERS
Moskovčanka Irina Slucká má deväť zlatých, dve svetové, ale žiadnu z olympiády. Kalifornčanka Sasha Cohenová chce siahnuť po prvej vôbecRusko túži po všetkých zlatých z olympijského krasokorčuliarského Turína. Bol to lajtmotív vedenia zbornej pred odchodom na XX. ZOH, základ k úspešnej celkovej bilancii veľmoci. Športová dvojica Toťmianinová s Marininom a nedostižný sólista Pľuščenko už najvzácnejšiu "deravú" medailu majú, tanečný pár Navková - Kostomarov oň bojovali včera neskoro večer z najlepšej východiskovej pozície.
Rusko-americké vyvrcholenie?
Súboj súbojov sa však začne dnes. V súťaži žien (na programe je krátky program) sa očakáva prestížne rusko-americké finále, ktoré vyvrcholí vo štvrtok večer voľnými jazdami. Boj o posledné krasokorčuliarske prvenstvo by sa mal teoreticky zúžiť na duel dvojnásobnej majsterky sveta a sedemkrát európskej šampiónky 27-ročnej Moskovčanky Iriny Sluckej s 21-ročnou Kalifornčankou Sashou Cohenovou. Reprezentantka USA ešte žiadnu celosvetovú súťaž nevyhrala.
Pred štyrmi rokmi v Salt Lake City voľné jazdy obrátili naruby celkové poradie. Na najvyšší stupeň zo 4. priečky vyskočilo 15-ročné dievčatko z New Yorku Sarah Hughesová. Mala rovnaké celkové hodnotenie ako Slucká, rozhodol lepší voľný program. Moskovčanka soptila. Súťaže v Utahu kompletne pokazili arbitri, od roku 2003 sa rozhoduje po novom.
Päťnásobná majsterka sveta z USA Michelle Kwanová na ZOH 2002 zbabrala vo voľnej jazde čo sa dalo, spadla z vedúcej priečky na tretiu. Veľmi sa chystala na turínsku odvetu, ale pre zranenie na poslednú chvíľu odstúpila. V tíme USA ju nahradila o dva roky mladšia sestra Sarah Hughesovej Emily, olympijská obhajkyňa titulu ju bude povzbudzovať z tribúny.
Miernou favoritkou je Slucká
Slucká jasne vyhrala majstrovstvá Európy v Lyone, Cohenová americký šampionát (bez Kwanovej). Skúsenosti, elegancia hovoria skôr pre Rusku, gymnastické prednosti prihrávajú Američanke.
Moskovčanka je jedinou špičkovou krasokorčuliarkou, ktorá je vydatá. Na každom kroku si pochvaľuje výborné rodinné zázemie, ktoré z nej robí pokojnú a vyrovnanú športovkyňu. Isto jej prospieva aj dlhoročná spolupráca s trénerkou Žannou Gromovovou.
"Cítim sa skvele, som dobre pripravená," povedala Slucká talianskym novinárom po poslednom tréningu a elegantne sa vytratila.
Americká Saša, ako naznačuje krstné meno, má polovicu ruskej krvi. Mamička Galina sa v USA vydala. Cohenová uzatvorila záver prípravy pred médiami na sedem zámkov. Posledný týždeň tajne trénovala v blízkom Courmayeuri, v Turíne vynechala všetky oficiálne akcie americkej reprezentácie. Na sklonku vlaňajška sa vrátila ku koučovi Johnovi Nicksovi (dva roky ju trénoval Robin Wagner), ten iba odkázal, že jeho zverenka rozhodne prekvapí.
Zozadu striehne Japonka
Z dvoch favoritiek má o čosi lepšie osobné maximum Slucká. Na Ruskom pohári 2005 dostala 198,06 bodu. Cohenová získala v roku 2003 na Kanadskej korčuli 197,60 b.
Ženské krasokorčuľovanie je práve na olympiáde tou najlepšou šancou na prekvapenie.
"Čiernou" zozadu by mohla byť 18-ročná Japonka z Nagoje Miki Andová. Jej 15-ročná krajanka Mao Asadová vo finále Grand prix zdolala Sluckú, ale na ZOH nemôže štartovať. Nové pravidlá povoľujú účasť len korčuliarkam, ktoré dovŕšili šestnásť. Aj túto zmenu prinieslo víťazstvo mladučkej a maličkej Sarah Hughesovej v Salt Lake City.
Domáci sa spoliehajú na 19-ročnú Bolzančanku Carolinu Kostnerovú. Elegantná, vysoká krasokorčuliarka má isto medailové šance, sotva však na zlato.
Irina Slucká. FOTO - REUTERS