Aký je rozdiel medzi ázijskými a európskymi topánkami? Ázijské dokážu byť vždy lacnejšie, pretože ich výrobcovia majú doma výhodné podmienky. FOTO - TASR
BRUSEL - Európska komisia sa chystá zasiahnuť proti dovozu lacnej koženej obuvi z Číny a Vietnamu. Členským štátom únie tento týždeň navrhne, aby na ázijských dovozcov topánok uvalili vysoké dovozné clá, ktoré majú zastaviť takzvaný cenový dumping. Tieto topánky sú skrátka pre Európu a jej trhy prilacné.
Topánky ako politikum
Zatiaľ čo talianskym výrobcom obuvi sa navrhovaná výška ciel stále zdá prinízka, predovšetkým severskí výrobcovia už teraz hrozia rastom cien. Škandinávski producenti totiž obe ázijské krajiny využívajú ako dôležitých dodávateľov.
Podľa Európskej komisie Čína a Vietnam pomáhajú svojim výrobcom neprimerane a v rozpore s medzinárodnými dohodami. Tí potom môžu svoje výrobky ponúkať za nižšie ceny.
"Vyšetrovanie jasne ukázalo, že výrobcovia v Číne a Vietname sa tešia lacnejším úverom a daňovým úľavám, čoho výsledkom je dumping," povedal včera hovorca komisára pre obchod Peter Power. Podľa nemenovaného zdroja agentúry Reuters samotný komisár Peter Mandelson odporučí uplatnenie vyrovnávacích ciel pod sadzbou 20 percent. Nemali by sa pritom týkať športových topánok. Talianski obuvníci chceli až 50-percentné clá. V Taliansku je totiž tesne pred voľbami a otázka lacného dovozu topánok z Ázie sa stala jedným z hlavných bodov predvolebnej kampane.
Skeptickí výrobcovia
Naopak, vedenie najväčšieho európskeho výrobcu topánok, spoločnosti Clarks, označilo úmysel zaviesť tieto clá za "úplné bláznovstvo, pre ktoré stúpnu ceny topánok dovážaných z oboch ázijských krajín".
Antidumpingové opatrenia by podľa Powera mohli začať platiť už od 1. apríla. Komisia na predbežné uvalenie protidumpingových ciel nepotrebuje súhlas členských krajín. Bude sa však usilovať o získanie ich politickej podpory, ktorá je teraz neistá. Únii tak hrozia podobné problémy, ako v prípade vlaňajšieho chaosu v súvislosti s dovozmi textilu. V takzvanej podprsenkovej vojne sa vtedy proti sebe postavili dva bloky krajín Európskej únie a komisia musela s Čínou prerokovať predtým dohodnuté dovozné kvóty.
Dovoz čínskej koženej obuvi do Európskej únie sa podľa agentúry AP za 12 mesiacov do marca 2005 zvýšil o 320 percent na 950 miliónov párov. Vietnamský import sa za to isté obdobie zväčšil až o 700 percent na 120 miliónov párov.
Autor: JOHANNA GROHOVÁ