Írom začínajú prekážať migranti z východu. Väčšina obyvateľov si želá, aby sa obnovili pracovné povolenia pre robotníkov z nových členských štátov. Írsko sa stalo po rozšírení Európskej únie magnetom pre Poliakov, Lotyšov a Slovákov. Prišlo ich vyše 160-tisíc, ďalšie tisícky sa chystajú vycestovať.
Íri vnímajú ich prínos pre ekonomiku a spoločnosť. Zároveň im však prekáža, že berú prácu domácim, uspokoja sa s nízkym platom a neprekážajú im ani horšie pracovné podmienky. Nálady ľudí zisťoval najčítanejší denník Irish Times.
Obrovskú búrku spôsobili lotyšskí námorníci, ktorí boli ochotní pracovať na írskych lodiach za nižší ako minimálny plat. Proti sa postavili odborári, ktorých na pouličných demonštráciách podporilo takmer stotisíc Írov. Lotyšský námorník je dnes pre Írov rovnakou hrozbou, ako poľský inštalatér pre Francúzov.
Profesorka práva z Univerzity v Limericku Patricia Conlan nechce preceňovať tieto prieskumy. Pripúšťa však, že nálada obyvateľstva voči imigrantom trochu pritvrdila. "Írsko dnes nemôže fungovať bez robotníkov z iných krajín. Ľudia však chcú, aby sa zlepšili pracovné inšpekcie, aby už nedochádzalo k vykorisťovaniu zamestnancov z Východu."
Pred pár dňami vypukol ďalší poplach pre vyplácanie sociálnych dávok pre deti migrantov. Podľa európskeho práva na ne majú nárok všetci občania EÚ, ktorí na ostrove pracujú. Aj vtedy, keď ich deti nežijú v Írsku. Ročná dávka je 1000 eur, čo je v Poľsku a na Slovensku vysoká suma.
Opozičná strana Fine Gail označila za smiešne, aby írski daňoví poplatníci platili za starostlivosť o deti, ktoré na ostrove ani nežijú.
Štátnu pokladnicu to bude stáť 150 miliónov eur ročne. Peniaze už vyčlenili z rozpočtu a vyplatia ich v polovici roka. Vláda odhaduje, že nárok na dávky bude mať iba niekoľko stoviek rodín. Televízia RTÉ však zverejnila, že sociálne úrady dostávajú týždenne 50 až 60 žiadostí, pričom toto číslo by sa mohlo mnohonásobne zvýšiť.
Írsko v máji 2004 obmedzilo sociálne príspevky pre robotníkov z Východu, aby sa vyhlo sociálnej turistike. Podľa bruselského nariadenia však dávky pre deti nespadajú do tohto režimu. Európsky súdny dvor rozhodol, že všetci zamestnanci, ktorí pracujú najmenej 12 hodín týždenne, majú nárok na plnú sociálnu starostlivosť v ktoromkoľvek členskom štáte.
Íri majú s emigráciou vlastné skúsenosti. V 19. a 20. storočí odišli desaťtisíce za prácou do Ameriky, Británie a Austrálie. V pamäti stále zostávajú preplnené letiská či prístavy po vianočných sviatkoch, keď ľudia opúšťali krajinu.
Situácia sa obrátila až v 90. rokoch. Z farmárskej krajiny sa stal keltský tiger s najrýchlejším rastom v Európe. Írsko dnes patrí medzi najbohatšie štáty a ekonomika potrebuje nových ľudí, aby si udržala vysoký rast. Pribúdajú migranti z Afriky a východnej Európy.
Svoju komunitu majú v Dubline aj Slováci. Pravidelne sa stretávajú v krčme Living room v centre meste, čapujú tam české pivo a pozerá sa hokej. Najpočetnejšou skupinou sú však Poliaci. Prišlo ich približne 100-tisíc, čo v triapolmiliónovej krajine okamžite cítiť. Pracujú na stavbách, v baroch, ale aj v počítačových firmách či architektonických kanceláriách. V Dubline majú vlastné krčmy, obchody či bohoslužby. Denník Evennig Herald má dokonca aj prílohu v poľštine.