PARÍŽ – Pobočky firmy McDonalďs sa vo Francúzsku veľmi často stávajú terčom antiglobalizačných aktivistov. Na rôznych protestných akciách si vylievajú zlosť na tomto symbole lacného a zlého jedla, ktorý deformuje vkus, a tak oberá producentov tradičných francúzskych delikates o zákazníkov. Tentoraz sa však proti tomuto nenávidenému symbolu amerikanizácie obrátili jeho vlastní zamestnanci a McDonalďs mal do činenia s typicky francúzskym prvkom demokracie v praxi: štrajkom za zlepšenie pracovných podmienok. Zamestnanci pobočky McDonalďs v módnej parížskej Latinskej štvrti štrajkovali necelé dva týždne. Podnet na to im dala nešťastná náhoda – jeden z ich kolegov zostal nešťastnou náhodou uväznený v mraziacom boxe.
Štrajkujúci od 14. decembra okupovali priestory reštaurácie, požadovali lepšie pracovné podmienky a vyšší štandard bezpečnosti práce. Reštaurácia bola napriek štrajku schopná obslúžiť zákazníkov, no tým, čo do nej vstúpili, sa odkryl kuriózny pohľad. Bok po boku tu stáli vzbúrení zamestnanci a uniformovaná ochranka najatá vedením pobočky. Jej úlohou bolo zabrániť nepríjemným zvratom v situácii. „Naše práva sú terčom posmechu, nedodržiavajú sa pracovné zákony, nedbá sa na našu bezpečnosť a porušujú sa naše odborové práva,“ hovorí Rašíd, ktorý pre McDonalďs pracuje už štvrtý rok. Protest sa napokon v stredu skončil dohodou medzi zamestnávateľmi a zamestnancami. Zamestnávatelia najskôr odmietli brať ohľad na akékoľvek námietky štrajkujúcich, argumentujúc tým, že spoločnosť pred rokom zvýšila zamestnancom platy v priemere o 11,5 percenta. Dva odborové zväzy, s ktorými sa zamestnávatelia vtedy na platoch nedohodli, stáli podľa nich v pozadí celej akcie. Štrajk si získal sympatie študentskej odborovej organizácie UNEF, pôsobiacej v neďalekej budove univerzity, ktorá poslala štrajkujúcim posily. Študenti predstavujú v reštauráciách rýchleho občerstvenia významnú časť pracovnej sily.
Predtým sa McDonalďs dostal do titulkov novín vďaka farmárovi José Bovému, ktorého v septembri za demoláciu staveniska pobočky McDonalďs odsúdili na tri mesiace väzenia. Bové sa stal vo Francúzsku neuveriteľne populárnym, priam symbolom boja proti poľnohospodárskej veľkovýrobe a globalizácii. (kl, tasr)