1677 - zomrel holandský filozof Baruch (Benediktus) Spinoza, významný predstaviteľ európskej novovekej metafyziky a panteizmu. Základom prírody je podľa neho jednotná substancia, ktorá je večná, nekonečná a totožná s Bohom. Za hlavnú príčinu náboženstva považoval strach, v cirkvi videl prirodzeného spojenca monarchie. Uznával však pravé náboženstvo, založené na filozofickom poznaní. Jeho myšlienky ovplyvnili osvietenstvo. Narodil sa 24. novembra 1632 v Amsterdame.
1888 - v Hlbokom zomrel popredný činiteľ slovenského národno-emancipačného hnutia, evanj. farár Jozef Miloslav Hurban, otec Svetozára Hurbana Vajanského. Bol kaplánom v Brezovej pod Bradlom, od r. 1843 farárom v Hlbokom. S Ľ. Štúrom a M. M. Hodžom sa rozhodli uzákoniť spisovnú slovenčinu, ktorá mala spájať široké vrstvy slovenskej inteligencie a ľudu. Vydával almanach Nitra, beletristickú prílohu Slovenských národných novín Orol tatranski a založil Slovenské pohľady. Spoluzakladal vydavateľský spolok Tatrín, v r. 1848 formuloval mikulášske Žiadosti slovenského národa, zúčastnil sa na revolučných bojoch. Po revolúcii sa venoval najmä cirkevným otázkam, no v 60. rokoch opäť vstúpil do národného spoločenského diania. Publicistické práce: Slovensko a jeho život literárny, Cesta Slováka ku bratrům slovanským na Moravě a v Čechách, prózy: Olejkár, Gottšalk, Prítomnosť a obrazy zo života tatranského, Od Silvestra do Troch kráľov a i. Autor historickej state Rozpomienky. Narodil sa 19. marca 1817 v Beckove.
1940 - v Ratkovskom Bystrom sa narodil básnik, autor literatúry pre deti Ondrej Nagaj. Bol učiteľom v Turčianskych Tepliciach a debutoval zbierkou lyriky Verše na pni. Ďalej napísal zbierky Hlboko doma, Krajina človeka, Prekrývanie tvárí, Nebudem už zlý, Aj kameň dušu má. Venuje sa tvorbe pre deti, píše riekanky, hádanky pre najmenšieho adresáta: Mám básničku na jazýčku, Riekanky do škôlky, Kamaráti na dvore, Hádanky z lúky, hádanky z lesa a i.
1984 - zomrel ruský prozaik Michail Alexandrovič Šolochov. Jeho prvými literárnymi prácami sú príbehy odohrávajúce sa v oblastiach obývaných kozákmi počas občianskej vojny v Rusku: Donské poviedky. Skúsenosti z občianskej vojny opísal v románovej epopeji Tichý Don. Autor agitačného románu z obdobia násilnej kolektivizácie: Rozrušená zem, novely Osud človeka, v ktorej zobrazil psychologické aspekty vojny, dokumentárnej prózy Bránili svoju zem a i. Nositeľ Nobelovej ceny za literatúru (1965). Narodil sa 24. mája 1905.