Návraty domov boli vždy najťažšie. Shani Davis mohol mať 8, 10 alebo 12 rokov, keď sa začal jeho sen, ktorý sa úspešne skončil v sobotu v Turíne. Vystúpil z auta a v rukách mal svoje korčule. Privítala ho južná časť Chicaga a s ním aj posmešky.
"Máme Halloween? Čierny chlapec s korčuľami?" Každý olympionik má svoj príbeh, ale ani jeden sa nevyrovná príbehu Američana Shaniho Davisa. A ani nemôže, nikto okrem neho totiž nevie, aký je to pocit, byť prvým čiernym športovcom, ktorý získal individuálnu zlatú medailu na zimných hrách.
"Som svojím spôsobom výnimočný," priznáva Davis, ktorý uspel v športe, ktorý je biely od pretekárov cez trénerov až po samotný ľad. Americký tím ho príliš nemá v láske, keďže vynechal štvrtkovú štafetu, aby sa mohol dokonale sústrediť na sobotňajšiu tisícku.
"Odkazujem deťom a mládeži: Verte vašim cieľom, dajú sa splniť. Tvrdá práca vždy prinesie svoje ovocie. Nevzdávajte sa, aj keď cesta je ťažká," povedal Shani v cieli.
Davis sa rýchlokorčuľovaniu venuje od šiestich rokov, keď nasledoval syna šéfa svojej mamy. Od ôsmich rokov si dával vždy beh na 1 míľu pred začiatkom vyučovania, aby si posilnil nohy. Nosil tričko s menom legendárnej Bonnie Blairovej a neprekážalo mu, že sa mu spolužiaci za to smiali.
Ako dvanásťročný povedal na tréningu, že raz vyhrá na olympiáde preteky na tisíc metrov. To bolo v Chicagu, v ére basketbalistu Michaela Jordana. Shani to nemá v tíme jednoduché. Keď sa pýtali šampióna na 5000 m Chada Hedricka, či mu držal palce, len stroho odpovedal: "Držím palce Joeyovi Cheekovi."
Mama Cherie Davisová je v siedmom nebi. Práve ona priviedla Shaniho k športu. Ako tínedžera ho vozila každý deň 90 minút do Milwaukee na tréning. A teraz sa háda s Americkou korčuliarskou federáciou prakticky o všetko. O sponzorov, podporovateľov, dotácie, poplatky za tréningy.
Keď sa jej holandská televízia pýtala, čo by poradila ďalším čiernym záujemcom o rýchlokorčuľovanie, povedala: "Dajte sa na atletiku." Po čestnom kole si Davis dal na hlavu šiltovku Chicago White Sox. Chlapec z južnej štvrte Chicaga nezabudol na svoje korene. Takže, čo za čierneho chlapca sa to korčuľuje na ovále Lignotto v Turíne?
Odpoveď je jednoduchá: "Najlepší na svete," uzatvára svoj turínsky materiál o prvom individuálnom víťazovi ZOH tmavej pleti denník The Mercury News.