V sobotu podvečer bolo po všetkom. Noví palestínski poslanci sa rozpŕchli do miestnych hotelov a z mesta začali odchádzať televízne štáby. Ramalláh mal deň slávy za sebou. Jeho obyvateľov sa všetok ten rozruch nedotýkal. Žijú v realite a naučili sa žiť s pocitom, že zajtra bude horšie.
"Je to len divadlo. Aj tak o všetkom rozhodujú v Izraeli. Keď sa naštvú, vypnú nám elektrinu a všetci títo ľudia budú bezmocní," hovorí asi 40-ročný muž. Od rána sedel v aute asi desať kilometrov od Ramalláhu a čakal, kedy sa pohne aspoň o pár metrov. Cez víkend izraelskí vojaci prezerali autá na kontrolných stanovištiach dôkladnejšie ako zvyčajne.
Ramalláh sa považuje za najsvetskejšie mesto palestínskej samosprávy. Jeho obyvateľom nebolo príliš ľahko, keď videli, ako sa do budovy parlamentu presúvajú zahalené ženy, ktorým bolo vidno len oči a bradatí muži. Poslancov za Hamas ste mohli rozoznať ľahko: hoci väčšina z nich mala saká, kravaty, ktoré považujú za západný výstrelok, si nedali. Palestínsky reportér izraelskeho denníka Jediot Achronot Ali Wakíd tvrdil, že jeho kolegovia si už medzi sebou robili anketu, kto má najviac bradáčov v parlamente. Palestínčania, Iránci alebo Egypťania?
Členovia menšinovej frakcie Fatah naopak vyzerali ako z európskych žurnálov: decentné kravaty, poslankyňa Hanan Ašráviová prišla v nohavicovom kostýme. "Som zvedavý, koľko jej to vydrží," smial sa jeden z obyvateľov mesta, čo všetko sledoval v televízii v čajovni. Prišiel si zahrať šach, ale nemal s kým. Jeho súperi chceli diskutovať o politike.
"Viete si predstaviť, čo to robí s Izraelčanmi, keď vidia, ako sú poslancami ľudia, ktorých roky naháňali ako štvanú zver?" pýta sa jeden z hostí v čajovni. Na otázku, či aj on volil Hamas, odpovedal, že nie. "Nechcem, aby moje dcéry boli chuderky, čo musia sedieť doma. Dal som ich do škôl," hovorí hrdo. V Ramalláhu sa boja, že Hamas sa bude správať ako Taliban. To ich straší viac ako izraelské sankcie. Na to, že Izrael im po teroristických útokoch strpčoval život, si už zvykli. Žijú však relatívne slobodne a nevedia, ako si zvyknú na fanatikov z Hamasu. Napriek tomu tam Hamas dostal veľa hlasov. Nie pre radikálny výklad Koránu, ale pre to, že predstavoval zmenu.
Na uliciach v Ramalláhu sa už hovorí o tom, ako Hamas začína všetko pretvárať na svoj obraz. V neďalekom Jerichu je jediné kasíno na palestínskych územiach. Pred druhou intifádou zarábalo veľké peniaze, teraz by ho mali znovu otvoriť. Hamas to však zakázal. Z kasína bude mešita. Ľudia, čo si tam mohli nájsť prácu, zostanú doma. Aspoň budú mať viac času na modlitbu.
Autor: JANA MIKUŠOVÁ, Ramalláh