Víťaz pretekov v snoubordkrose Američan Seth Wescott. FOTO - REUTERS |
Nielen preto, že historicky prvým víťazom tejto disciplíny pod piatimi kruhmi sa pred naším Radoslavom Židekom stal Američan Seth Wescott.
"Bola to vyhladzovacia vojna na deväťsto metroch trate. Mala všetko, čo Američania milujú. Adrenalín, zrážky v rýchlosti zhruba sedemdesiat kilometrov za hodinu, zábavu a na konci jednu žiariacu superstar. Mohla by z toho byť vlajková loď našich fanúšikov na zimných hrách," píše ďalej denník.
Pre časť pretekárskeho poľa je snoubording životný štýl. S tým mladí punkeri, ktorí si jazdou na doskách krátili čas, v samých počiatkoch asi nepočítali. Zlatý Američan Seth Wescott jazdí profesionálne už desať rokov a je akýmsi neoficiálnym hovorcom snoubordistov. "Neprejde týždeň, aby som niekomu neposkytoval interview alebo neplnil želania sponzorov," tvrdí 29-ročný úradujúci majster sveta.
Seth je spolumajiteľ reštaurácie na ceste do Sugarloafu. Snoubord ho dostal na titulné stránky časopisov, snoubord mu umožnil zahrať si epizódnu rolu v obľúbenom televíznom seriáli Las Vegas, snoubord ho pretlačil do americkej talkšou Today (Dnes).
Po premiére snoubordkrosu pod piatimi kruhmi sa vraj boom ešte len zdvihne. "Myslím si, že snoubording sa pomaly stáva dušou celej olympiády. V Turíne sme dostali šancu inteligentnou cestou presvedčiť svet o atraktivite tohto športu. Väčšina z nás sú seriózni športovci, tie výstrelky majú na svedomí skôr tí mladší," tvrdí Wescott, ktorý úlohu propagátora tohto športu berie smrteľne vážne. "Seth je naša zbraň v popularizácii moderného štýlu," tvrdí jeho agent Peter Carlisle.
Wescott netají, že staršia generácia je stále plná predsudkov. Vraj doska sa nikdy nevyrovná lyžiam. "Keď som bol malý, nechceli ma pustiť na kopec. Vraj tam so snoubordom nemám čo robiť," spomínal čerstvý olympijský víťaz. Tí mladší majú na vec výrazne odlišný názor. Typy ako Seth jednoducho milujú a húfne nasledujú. Seth trénuje na Aljaške útek pred lavínami, surfuje, skejtborduje, lezie po horách a splavuje rieky na kajaku. Samé adrenalínové zábavy.
"Je úžasné, ako rýchlo napredujeme. Už sme sa stali členmi olympijskej rodiny i súčasťou kultúrneho fenoménu, akými alternatívne extrémne športy u nás doma sú," vraví Wescott.
Strieborný slovenský medailista Radoslav Židek šoumenom typu Wescotta nie je, no aj on má v tomto športe pevné miesto. "Sme tu dva typy. Jedni robia opičky už hore na štarte, ja radšej oslavujem v cieli. Pre mňa je to zamestnanie, ktoré ma baví. A je mi jedno, čo si na to hovoria druhí. Uživí ma len tak-tak, ale pokiaľ to pôjde, budem jazdiť. Teraz som popularite na Slovensku asi trochu pomohol, ale nepredpokladám, že sa u nás doma niečo výrazne zmení," tvrdí 24-ročný Žilinčan, ktorý začínal na svahu vo Vrátnej. Tam trénuje dodnes, ak práve nesúťaží na Svetových pohároch.
Autor: rh