BRATISLAVA - Novela zákona o spotrebných daniach z minerálnych olejov sa môže výrazne dotknúť spoločnosti Slovnaft. Prešla už prvým čítaním a ak ju poslanci schvália tak, ako ju predkladá vláda a ministerstvo financií, Slovnaftu môže ušetriť miliardy na prípadných pokutách.
Colný úrad totiž preveruje skladanie zábezpeky zo strany Slovnaftu pri preprave minerálneho oleja. Kontrola sa týka hlavne obdobia január až marec 2005 a nie je ukončená.
Ak by Slovnaft zábezpeky za tieto mesiace nezložil, hrozila by mu podľa informácií SME pokuta až do výšky 10 miliárd. Podľa denníka Hospodárske noviny existuje podozrenie, že Slovnaft tieto zábezpeky v týchto mesiacoch riadne neskladal.
V septembri 2005 minister financií Ivan Mikloš predložil do vlády novelu, ktorá znižuje túto pokutu zo 100 na 20 percent z nezloženej zábezpeky. Novela sa má vzťahovať aj na také konania, ktoré nebudú právoplatne ukončené do konca marca, teda pravdepodobne aj na Slovnaft. Ak by to tak bolo, Slovnaft by neplatil pokutu desať miliárd, ale len dve.
Hovorca ministra financií Ivana Mikloša Peter Papanek povedal, že Mikloš v čase, keď predkladal novelu, nevedel o tom, že Slovnaft má takýto problém. Colný úrad podľa Papanka kontroluje zábezpeky Slovnaftu až od novembra, teda dva mesiace po predložení novely.
Slovnaft má však podľa našich informácií problémy s mesiacmi január až marec. Ak ich naozaj mal, v ďalších mesiacoch už prípadné nedostatky pri skladaní zábezpeky napravil. V takom prípade by už od apríla spoločnosť mohla vedieť o svojom vážnom probléme.
K Slovnaftu má blízko SMK, ktorá zostala vo vláde aj po odchode KDH. Nový riaditeľ Slovnaftu Oszkár Villági bol členom Republikovej rady SMK. Minister Mikloš otázky o politických dohodách alebo o tom, že jeho novela súvisí s kontrolou, označil za "špekulácie a výmysel".
Ministerstvo financií hovorí, že pokutu navrhuje znížiť, lebo môže byť v mnohých prípadoch pre podniky likvidačná. Otázne je, čo by pokuta 10 miliárd znamenala pre Slovnaft. "Nebudeme takýmto smerom vôbec špekulovať," povedala hovorkyňa podniku Kristína Félová.
Slovnaft sa nechcel vyjadriť k novele ani ku kontrole s tým, že ešte nie je ukončená. Včera varoval pred zverejňovaním priebežných výsledkov kontrol. Kým nie sú ukončené, ide podľa nich o porušenie daňového tajomstva.
Za novelu zákona, ktorá má znížiť pokutu za nezloženie zábezpeky, v januári v prvom čítaní hlasovalo 76 koaličných a nezávislých poslancov, teraz ju majú prerokovať výbory. Gestorským výborom je výbor pre financie, rozpočet a menu. Jeho predseda Pál Farkas z SMK povedal, že prípadnom probléme Slovnaftu nevedel. Akékoľvek politické dohody odmietol. Na rokovaní výboru 7. marca si chce vypočuť argumenty ministerstva financií. "Či je tvrdosť zákona taká, že to treba takto riešiť."
Poslanec Slobodného fóra Branislav Opaterný súhlasí s tým, že dané pokuty sú vysoké. "Neviem dokázať, či to šili na telo Slovnaftu, ale keby to šili, neurobili by to inak." Podľa neho, ak minister financií vedel, že sa to takto dotkne Slovnaftu, mal informovať poslancov.
Poslanec Smeru Igor Šulaj hovorí, že ak Mikloš o Slovnafte vedel, ide o zneužitie právomoci verejného činiteľa. "Podľa môjho názoru o tom musel vedieť, pretože tento daňový subjekt nie je malým subjektom." Šulajovi sa najviac nepáči, že novela sa má týkať aj konaní, ktoré sa začali pred jej platnosťou. Zákon by podľa neho nemal byť retroaktívny. To bude aj jeho hlavná námietka na rokovaní finančného výboru. "Nemôžem predsa meniť pokuty v roku 2006 na daňové konanie, ktoré sa začalo v roku 2004."
Zuzana Wienk z Aliancie fair-play povedala, že ak išlo o lobing, mali ho politici oznámiť.
Drvivú väčšinu akcií Slovnaftu vlastní MOL
Vlastníkom Slovnaftu je s 98,4 percenta akcií maďarský ropný a plynárenský koncern MOL. Takmer absolútnu kontrolu nad rafinériou získal postupne.
MOL, ktorý najskôr v roku 2000 získal menšinový podiel, akcie postupne získaval od firiem Slovbena a Slovintegra. Tie ako zamestnanecké akciovky vznikli počas privatizácie za vlády Vladimíra Mečiara a Fond národného majetku im zveril akcie firmy. V oboch firmách pôsobil napríklad aj Slavomír Hatina.
Donedávna, ešte pred príchodom bývalého guvernéra Národnej banky Slovenska Mariána Juska bol Hatina predsedom predstavenstva a predtým aj generálnym riaditeľom. Dnes je v dozornej rade samotnej materskej firmy MOL.
Oszkár Villági, ktorý predvčerom v kresle generálneho riaditeľa nahradil veterána Vratka Kaššovica, je zároveň členom predstavenstva. Vlastní aj právnu firmu. Tá zastupuje Slovnaft v niektorých sporoch. Jedným z nich bol aj spor s ministerstvom financií o pokutu 1,3 miliardy korún, ktorú firme udelilo minulý rok. Villági medzičasom požiadal o zastavenie advokátskej licencie.
Malé množstvo akcií Slovnaftu majú aj penzijné fondy či fyzické osoby. (dj)