Kosovo má vlastný parlament, prezidenta aj hranice, Belehrad ho však považuje za súčasť Srbska a už sedem rokov nad provinciou drží ochrannú ruku správa OSN. Všetci tak čakajú na výsledky rozhovorov, ktoré v pondelok otvorí zvláštny splnomocnenec OSN Martti Ahtisaari. Dovtedy Prištinu ako hlavné mesto nik oficiálne neuzná.
Výnimka tu však už je. Hádzaná.
Jeden z najobľúbenejších športov v Kosove ju už vyše roka oficiálne na mape Európy. Kosovská hádzanárska federácia (KHF) je oficiálne členom Európskej hádzanárskej federácie.
"Máme tu 50 klubov. Toľko nemá nikto v Európe. Máme prvú, druhú, ženskú, juniorskú aj seniorskú ligu," rozpráva prezident kosovských hádzanárov Mexhit Devaja, ktorý popri svojom hobby šéfuje Prištinskej kreditnej banke v Gjilane.
V Kosove sa hádzanej, od žiakov, profesionálnych hráčov, trénerov až po manažérov, venuje okolo 2500 ľudí. Je tu sedem nových hádzanárskych hál. V sedemdesiatych rokoch patrili kosovskí hádzanári k najlepším v bývalej Juhoslávii, ktorá bola medzi absolútnou špičkou v Európe.
"Postupom času sa všetko zhoršilo. Belehrad začal ignorovať našich hádzanárov. V čase Miloševiča sme sa stali nepriateľmi režimu. Polícia začala sledovať a zatýkať vrcholných predstaviteľov. Začali nám miznúť dresy," hovorí Devaja, ktorý hádzanú nikdy nehral. Od osemdesiatych rokov je však veľký fanúšik.
Po vojne v Kosove začal cestovať po Európe a rokovať s partnermi o uznaní Kosovskej hádzanárskej federácie. Po tvrdom vyjednávaní, v ktorom Devaju podporili aj slovenskí a českí hádzanári, prišiel úspech. Na mimoriadnom kongrese v Budapešti 19. decembra 2004 Kosovo podporilo 20 členov Európskej hádzanárskej federácie. Desiati sa zdržali a šiesti boli proti.
"Najotvorenejšie protestovalo Srbsko. Argumentovali rezolúciou z Kumanova, že Kosovo je súčasťou Srbska. Realita však bola iná. Nevyhrala politika, ale šport," hovorí Devaja.
Kosovské klubové tímy sa v súčasnosti zúčastňujú na európskych klubových súťažiach. Národný tím sa však zatiaľ nedostal na Majstrovstvá Európy.
"Nejde to, Kosovo nemá vlajku ani hymnu," vysvetľuje Mexhit Devaja. Počas blížiaceho sa hádzanárskeho kongresu na jar v Portugalsku však chcú požiadať o výnimku.
Autor: MIREK TÓDA, Gjilan, Kosovo