Palestínčania sú nahnevaní. Izrael chce zavrieť hranice a nepúšťať na izraelské územie ani palestínskych robotníkov. FOTO - ČTK/AP |
V Ramalláhu bude dnes veselo: v meste sa zídu na prísahu poslanci nového palestínskeho parlamentu. Asi desatina zo 132-členného zboru nepríde. Sedia v izraelských väzniciach.
Zajtra to už také veselé nebude. Začnú platiť sankcie, ktoré voči Palestínčanom zavedie Jeruzalem. Izraelská vláda by zajtra mala odsúhlasiť plán premiéra Ehuda Olmerta. Jeho cieľom je jediné: znepríjemniť palestínskej samospráve, ktorú ovládne hnutie Hamas, život. Začne platiť okamžite.
Židovský štát ním chce presvedčiť Hamas, aby pristúpil na jeho podmienky: uznanie Izraela, odzbrojenie a uznanie doterajších dohôd s palestínskou samosprávou.
Izrael je v nepríjemnej situácii. Je jasné, že musí zareagovať na víťazstvo Hamasu, ktorý žiada zničenie židovského štátu, rovnako je však zrejmé, že opatrenia sa nedotknú členov hnutia, ale obyčajných Palestínčanov.
V prvej fáze plánu Izrael obmedzí pohyb Palestínčanov medzi pásmom Gaza a západným brehom. Zakázaný bude aj vstup palestínskym robotníkom z Gazy. Pre túto oblasť to bude katastrofa. Miestni obyvatelia sú závislí od obchodu s Izraelom aj od tovaru, ktorý sa odtiaľ dováža.
Izrael tvrdí, že nebude brániť humanitárnej pomoci Palestínčanom zo zahraničia. Neoficiálne vládni predstavitelia naznačujú, že dokonca očakávajú jej nárast. Budú však požadovať, aby peniaze išli priamo tým, ktorí ich potrebujú, a aby ich nespravovala samospráva.
Po tom, čo Hamas zostaví vládu, sa zastaví aj transfer palestínskych daní, ktoré vyberajú Izraelčania. Z týchto peňazí platí samospráva svoj rozbujnený bezpečnostný aparát a štátnych úradníkov.
Vláda chystá aj ďalšie opatrenia, ktoré smerujú k izolácii palestínskych území, a naznačujú, že Izrael sa čoraz viac opevňuje vo vnútrozemí. Predpokladá, napríklad, že hraničné priechody s palestínskymi územiami sa premenia na medzinárodné. To by pre Palestínčanov, ktorí na svojich vozíkoch vozia do Izraela zeleninu, znamenalo, že by museli platiť clo a dane.
Vo vláde sa zatiaľ neujal názor tajných služieb, podľa ktorých by Izrael mal Palestínčanom zastaviť aj dodávky vody, elektriny a potravín. "Vyhladovanie" Palestínčanov viacerí analytici označili za zlý scenár. Podľa všetkého by sa zrejme nenaplnil predpoklad, že by zo svojej mizérie obviňovali Hamas, ako si to predstavujú niektorí vládni úradníci.
Hamas izraelské kroky označuje za uplatňovanie kolektívnej viny. Palestínske médiá informovali, že hnutie sa pokúša získať nové finančné zdroje zo zahraničia. Izraelský minister obrany Šaul Mofaz tvrdí, že v Teheráne.
Hnutie sa usiluje zatiaľ vystupovať umiernene a na posty premiéra a predsedu parlamentu navrhlo predstaviteľov umiernenejšieho krídla. Jeho frakciu v parlamante však povedie Mahmúd Zahar, označovaný za jedného z najväčších radikálov.