Martina Pavlíková, hovorkyňa ministerstva kultúry, povedala, že na základe posudku posúdia koncepciu ďalšieho využitia a že kaštieľ ministerstvo neplánuje predať.
Doteraz kaštieľ využíval Literárny fond ako svoje účelové zariadenie na pobyty pre spisovateľov. Zmluva na prenájom sa skončila koncom roka, konkurz na ďalší trojmesačný prenájom síce vyhral Literárny fond, ale riaditeľ fondu Ladislav Serdahélyi zmluvu zatiaľ odmietol podpísať. Žiada, aby prenájom predĺžili na dlhšie tak, aby v kaštieli aj naďalej mohli prebiehať tvorivé pobyty umelcov. Serdahélyi si však uvedomuje, že Literárny fond nie je schopný ponúknuť za využívanie kaštieľa dostatočne konkurenčnú cenu.
S pracovníkmi, ktorí doteraz udržiavali kaštieľ, však Literárny fond uzavrel zmluvu, že ich pracovný pomer bude ukončený.
Tvorivý pobyt v Budmericiach, bezplatný, za čiastočný poplatok alebo za plnú úhradu je jednou z foriem podpornej činnosti Literárneho fondu.
Fond je verejnoprávna inštitúcia, ktorá získava prostriedky aj z povinnej dvojpercentnej dane z literárnej činnosti, čo liberálni politici kritizujú.
Pseudogotický lovecký zámok, ktorý dal v Budmericiach postaviť gróf Ján Pálffy v roku 1888, patril literárnej obci už od jeho povojnovej konfiškácie na základe Benešových dektérov. Samotný Literárny fond ho mal v trvalom užívaní už od roku 1955, nájomné začal platiť štátu až v čase keď bol ministrom kultúry Milan Kňažko. (zu)