Vysokoškolákom od apríla zvýšia sociálne štipendiá

BRATISLAVA - Vysokoškoláci dostanú vyššie sociálne štipendiá. Včera to definitívne potvrdilo ministerstvo školstva. Po novom môžu študenti, ktorí študujú v mieste trvalého bydliska, získať až 5500 korún, a vysokoškoláci, ktorí študujú tridsať a viac ...

Dnes dostáva sociálne štipendium okolo 15 % študentov, čo je 13- až 14-tisíc vysokoškolákov. Podľa novej vyhlášky by malo poberateľov sociálneho štipendia pribudnúť. FOTO - ARCHÍV SME

BRATISLAVA - Vysokoškoláci dostanú vyššie sociálne štipendiá. Včera to definitívne potvrdilo ministerstvo školstva. Po novom môžu študenti, ktorí študujú v mieste trvalého bydliska, získať až 5500 korún, a vysokoškoláci, ktorí študujú tridsať a viac kilometrov od miesta bydliska, až 6600 korún. V porovnaní s dneškom je to trojnásobok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Dnes dostáva sociálne štipendium okolo 15 % študentov, čo je 13- až 14-tisíc vysokoškolákov. Podľa novej vyhlášky by malo poberateľov sociálneho štipendia pribudnúť.

Zmení sa aj systém udeľovania štipendia. Doteraz boli štipendiá 1000, 1500 a 2000 korún, nový systém by mal zaručiť spravodlivejšie rozdelenie podľa príjmov každej rodiny. Čím je príjem rodiny nižší, tým bude vyššie sociálne štipendium. "Sociálne štipendium študentov, ktorí majú väčšie výdavky, teda tí, ktorí študujú mimo bydliska, sa zvyšuje o dvadsať percent," hovorí minister školstva László Szigeti. Maximálnu výšku štipendia získa podľa neho len málo študentov. "Môže sa to stať v prípade denného študenta, ktorý má okolo 25 rokov, nežije s rodičmi, má nižší príjem, ako je životné minimum, a nemá rodinu a deti. V takomto prípade môže dosiahnuť aj maximálne štipendium," hovorí Szigeti. Minimálna hranica možného sociálneho štipendia je tristo korún.

SkryťVypnúť reklamu

Vyhláška by mala byť platná od prvého apríla. "Štipendium za apríl dostanú študenti v máji," hovorí šéf odboru vysokého školstva na ministerstve Peter Mederly.

Vysokoškoláci však musia byť aktívni. Sami musia podať žiadosť na dekanát školy a doložiť príjem rodiny. Ak tak neurobia, až do konca akademického roku budú poberať štipendium po starom. Študent môže o štipendium požiadať aj v priebehu roka, ak sa sociálna situácia rodiny zmení.

Vyhlášku o sociálnych štipendiách predkladal ešte bývalý minister školstva Martin Fronc (KDH). Pôvodná maximálna výška štipendií bola 4000 korún, po pripomienke ministerstva sociálnych vecí a rodiny ju zvýšili.

Ministerstvo školstva na nový typ štipendií vyčlenilo 400 miliónov korún. Podľa Szigetiho to bude stačiť aj pri zvýšení maximálnej hranice. Metodiku rozdeľovania ministerstvo zatiaľ nemá presne stanovenú. Podľa Mederlyho ju v najbližšom čase dopracujú a rozpošlú na jednotlivé vysoké školy.

SkryťVypnúť reklamu

Sociálne štipendium získajú aj zarábajúci študenti

Na sociálne štipendium majú právo aj zarábajúci študenti z rodín s nízkym príjmom. Ak ich príjem neprekročil 1,2-násobok životného minima, teda 5676 korún, tak sa nezaratáva do celkového príjmu rodiny. V prípade, že študent zarobí mesačne viac korún, do celkového rodinného príjmu sa zaráta len rozdiel medzi ich príjmom a sumou 5676 korún.

Dnes si popri štúdiu privyrába viac ako polovica vysokoškolákov. Približne 30 percent študentov pracuje pravidelne. Počas semestra si zarobia priemerne 4000 korún a počas prázdnin okolo 14 000.

Až 21 percent študentov si myslí, že bez vlastného zárobku by im financie nestačili. Priemerné mesačné výdavky vysokoškoláka, ktorý býva mimo rodičovského domu, sú 5530 korún, a študenta bývajúceho u rodičov 3230 korún. Vyplýva to z minuloročnej dosahovej štúdie o sociálnom postavení študentov vysokých škôl.

SkryťVypnúť reklamu

Modelové príklady

* Jeden rodič a jeden vysokoškolák, ktorý študuje mimo domova. Príjem rodiny je 10 000 korún. Študent zarobí 4000 korún mesačne. Keďže suma študentovho zárobku neprekročila hranicu 5676 korún, nezaratáva sa do celkového príjmu rodiny.

* Jeden rodič a jeden vysokoškolák, ktorý študuje mimo domova. Príjem rodiny je 10 000 korún. Študent zarobí 7000 korún mesačne. Keďže jeho zárobok prekročil hranicu 5676 korún, do celkového príjmu rodiny pre výpočet sociálneho štipendia sa zaráta len suma 1324 korún. Takže celkový príjem rodiny je 11 324 korún.

Modelové príkladyKedy bude mať vysokoškolák nárok na sociálne štipendium

Jeden rodič a jeden vysokoškolák, ktorý študuje mimo domova, má nárok na štipendium vtedy, ak príjem rodiny neprekročí 13 479 korún.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes má nárok ak príjem neprekročil 11 000 korún.

Dvaja rodičia s jedným dieťaťom a jedným vysokoškolákom, ktorý študuje v mieste bydliska. Študent dostane po novom štipendium, ak príjem rodiny nepresiahne 15 629 korún.

Dnes má nárok ak príjem neprekročil 14 500 korún.

Dvaja rodičia a dvaja vysokoškoláci, ktorí študujú mimo domova. Súrodenci dostanú štipendium, ak príjem rodiny nebude vyšší ako 20 249 korún

Dnes majú nárok ak príjem neprekročil 14 500 korún.

Dvaja rodičia s jedným vysokoškolákom, ktorý študuje v mieste bydliska, a dvoma študentmi študujúcimi mimo miesta bydliska. Študenti budú môcť dostať štipendium pri celkovom príjme rodiny do 25 699 korún.

Dnes majú nárok ak príjem neprekročil 18 500 korún.

Dvaja rodičia a traja vysokoškoláci, ktorí študujú mimo bydliska. Súrodenci dostanú štipendium, ak príjem rodiny neprekročí 26 359 korún.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes majú nárok ak príjem neprekročil 18 500 korún.

Ako si študenti polepšia

Vysokoškolák, ktorý žije s jedným rodičom a študuje mimo bydliska a príjem rodiny je 9900 korún, dostane po novom mesačne 4100 korún.

Dnes má nárok na 1000 korún.

Študent z úplnej rodiny, ktorý spolu so súrodencom študuje mimo bydliska a príjem rodiny je 18 000 korún, dostane mesačne 1200 korún.

Dnes nemá nárok na sociálne štipendium.

Vysokoškolák študujúci mimo bydliska, ktorý žije s rodičmi a mladším súrodencom, pričom príjem rodiny je 12 600 korún, bude mesačne dostávať 3700 korún.

Dnes má nárok na 1500 korún.

Každý z troch súrodencov študujúcich mimo domova, ktorí žijú s rodičmi, pričom príjem rodiny je spolu 18 900 korún, dostane po novom mesačne 2500 korún.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes nemá nárok na sociálne štipendium.

(mip)

Kto bude mať nárok na sociálne štipendium

študenti v dennej forme štúdia, študenti, ktorí neprekročili štandardnú dĺžku štúdia, študenti z rodín, ktorých mesačný príjem nepresiahol hranicu určenú na základe životného minima. FOTO - ARCHÍV SME

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 587
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 307
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 338
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 909
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 863
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 392
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu