Zopár hodín pred svojím koncom nemal festival Berlinale jasného favorita. Aj v posledné dni sa premietali silné, zaujímavé filmy. Jeden z nich - L Ivresse du pouvoir - prišli predstaviť francúzsky režisér Claude Chabrol a herečka Isabelle Huppertová. FOTO - TASR/EPA |
Oficiálne trvá 56. medzinárodný filmový festival v Berlíne až do nedele. Ceny v hlavných súťažiach však oznámia už dnes, na slávnostnom záverečnom ceremoniáli. Nedeľa, ako sa už na Berlinale stalo zvykom, bude patriť bežným divákom. Všetkých trinásť kín (z toho dva multiplexy s desiatkami sál) bude prístupných bežným platiacim divákom, ktorí tak majú príležitosť vidieť to najzaujímavejšie z festivalovej ponuky.
Do poslednej chvíle nevyšli z hlavnej súťaže hraných filmov žiadni jednoznační favoriti a aj posledné súťažné predstavenia ponúkli silné filmy, napr. športovú komédiu Offside známeho iránskeho režiséra Jafara Panahiho o dievčatách túžiacich dostať sa na futbalový štadión v Teheráne. Americký veterán Sidney Lumet (12 rozhnevaných mužov) zostal i vo svojom novom filme Find me guilty (Uznajte ma vinným) verný žánru justičnej drámy. Opisuje najdlhší proces v dejinách USA proti mafiánskej rodine. Presvedčivým charakterovým herectvom, sklonom ku komike a bujnou šticou prekvapuje predstaviteľ hlavnej roly Vin Diesel!
Suchý sarkastický humor sa vinie i politickou drámou francúzskeho klasika Claude Chabrola L'ivresse du pouvoir (Komédia o moci) so skvelou Isabelle Huppertovou v role štátnej zástupkyne bojujúcej proti mocným podnikateľským skupinám.
Britský filmár Michael Winterbottom rozbúril vody politickej korektnosti dokumentárnou drámou The road to Guantanamo (Cesta na Guantánamo) o trojici mladých Britov pakistanského pôvodu, ktorí sa na návšteve vlasti predkov nevdojak pripletú do miestnych konfliktov a napriek nepriestrelnému alibi na tri roky skončia ako "teroristi Talibanu a al Kaidy" v americkom väzení na kubánskom Guantáname. Praktiky amerických vyšetrovateľov podľa filmu v ničom nezaostávajú za postupmi nacistických či boľševických katov.
Michele Placido ani ako režisér neopúšťa tematiku organizovaného zločinu a v dráme Romanzo criminale (Kriminálny román) rozpráva príbeh trojice pouličných násilníkov, ktorí sa vypracovali až na vodcov rímskeho podsvetia a ruky si pošpinili aj spoluprácou so štátnymi tajnými službami (napr. spoluprácou na únose Alda Mora a príprave teroristického útoku na železničnú stanicu v Bologni).
Všetci, ktorých zaujala americká hororová dráma V moci diabla, vedia, že ju nakrútili podľa skutočných udalostí, ktoré sa v 70. rokoch odohrali v Nemecku. Realistickejší pohľad na ne ponúka Hans-Christian Schmidt v súťažnom filme Requiem.
Všetky uvedené súťažné snímky majú jedno spoločné: vznikli viac či menej verne podľa skutočných udalostí, podobne ako ďalšie diela z hlavnej súťaže - čínska Isabella z bývalej kolónie Macao, ľúbostná dráma Sensucht (Dychtivosť) z východonemeckého vidieka či A Praire home companion v réžii Roberta Altamana o najpopulárnejšej americkej country-show.
Je tento príklon k realite skutočne trend? Ako ho ocenia porotcovia pod vedením herečky Charlotte Rampling? Odpovie nám už blízka budúcnosť.
Autor: MILOŠ ŠČEPKA, Berlín