V priaznivom počasí režeme ovocné stromy a kry. FOTO - AUTOR |
Keď pominú veľké mrazy, začíname s udržiavacím (presvetľovacím) rezom jadrovín. Rešpektujeme pritom základné pravidlá: staršie konáre vyrežeme na konárový krúžok, alebo ich zosadíme na mladšie konáre. Odrežeme aj križujúce sa, poškodené a vertikálne rastúce haluze, ktoré zahusťujú korunu. Cieľom je vytvorenie redšej koruny pyramídového tvaru, aby svetlo prenikalo do všetkých jej častí a plodný obrast neodumieral po zatienení.
Ešte v tomto období môžeme nájsť plody šípkovej ruže (Rosa canina) na kroch. Obyčajne sú mäkké a bývajú doslova pochúťkou. Zachovávajú si vysoký obsah vitamínu C, minerálnych prvkov a ďalších cenných látok. Podobne je to aj pri iných druhoch ruží, napríklad pri ruži vráskavej (Rosa rugosa) alebo ruži Webbovej (Rosa webbiana).
Medzikmeň je súčasť kmeňa, ktorá je naštepená medzi podpníkom a požadovanou odrodou. Ovocinári ho nazývajú vložka. Jeho dĺžka sa pohybuje od niekoľkých milimetrov až do 60 centimetrov, niekedy dokonca vytvára celý kmeň. Všeobecne platí, že čím je vložka dlhšia, tým väčšmi ovplyvňuje naštepenú odrodu.
Slnko ľahko poškodí puky skoro kvitnúcich stále zelených okrasných krov. Najviac sú exponované východné stanovištia, kde sa lúče ranného slnka opierajú ešte do namrznutých pukov. Tomuto riziku predchádzame už pri vysádzaní drevín, pričom vyberáme chránené polohy. Vysadené kry chránime čečinou alebo agrotextíliou. Podobne poškodzuje slnko v tomto období aj listy stále zelených drevín.
V tomto období nezabúdame skontrolovať uskladnené hľuzy georgín. Hrozí im totiž poškodenie plesňami, najmä ak nie sú dostatočne rozložené. Vlhké priestory pravidelne vetráme, hľuzy prekladáme a môžeme ich zľahka posypať fungicídnymi prípravkami alebo aspoň práškom z dreveného uhlia. Škody vznikajú aj v suchých miestnostiach, ak sú hľuzy uložené v mikroténových vrecúškach (prevencia vysýchania). (lov, pav)