"Začalo sa to pri pracovných plemenách, predovšetkým záchranárskych psoch. Boli to napríklad postroje, výstroj na psa, v ťažšom teréne sa využívali pre psy rôzne vaky na presun náradia alebo potravín," hovorí Michal Karácsony z bratislavského salónu pre psy, kde oblečenie šijú.
Záchranárske psy mali na chrbtoch aj vestu s červeným krížom alebo inou výšivkou, aby bolo jasné, že pracujú v záchranárskom tíme.
"O obliekaní psov sa zachovalo veľmi málo fotodokumentácie. Je takmer nemožné vysledovať, kde sa s tým začalo," hovorí Karácsony. Na fotografiách sa podľa neho dajú nájsť módne výstrelky z 19. a 20. storočia. Sú na nich väčšinou paničky so svojimi domácimi maznáčikmi. U pracovných plemien sa zachovali fotografie vakov s vreckami.
Spočiatku išlo pri obliekaní psov skôr o účel než estetiku - napríklad pre psy s problémami s obličkami či močovými cestami sa vyrábali zateplené odevy. Odtiaľ bol však už len kúsok k módnym výstrelkom. "Je dosť možné, že v minulosti ľudia vo veľkých európskych mestách, ktorí mali radi umenie alebo žili bohémskym životom, začali obliekať aj psíky."
Psy v rifliach a hokejových dresoch
U nás boli donedávna oblečené psy raritou. Podľa Karácsonyho tu však móda obliekania psov vždy bola. "Lenže len u pár nadšencov. V posledných dvoch rokoch však už zažíva boom. Aj na hokejových majstrovstvách sveta sme videli yorkshirského teriéra, ktorý mal slovenský dres, rifle a kombinézu."
Pre psy sa dnes šije všetko od výmyslu sveta - od fanúšikovských oblečení, cez vesty, svetre, nohavice, kombinézy až po mikiny. V lete zas psy nosia šatky, mašle, chystajú sa už aj šiltovky. V poslednom čase začali už psy dokonca nosiť papuče. "V mestách hlavne kvôli soli, u pracovných či športových plemien, ktoré ťahajú náklad, sa používajú aj ako protišmyková obuv. Zatiaľ som sa však na Slovensku nestretol s tým, že by papuče psovi sedeli, vždy sa zošmykujú," hovorí Karácsony.
O trendoch v psej móde ťažko hovoriť, určujú ich skôr majitelia psíkov než psí "návrhári". Obľúbené sú pastelové farby, červená, oranžová, svetlomodrá, kráľovská modrá, vzory od kára až po medvedíky. Psy sa obliekajú aj do maskáčových vzorov alebo reflexných viest, ktoré v tme svietia.
Psie krajčírky musia mať fantáziu
Psia móda sa podobá dojčenskej, pripomína ju veľkosťou aj materiálmi. Používa sa bavlna, šuštiak, impregnované látky, flis, úpletové vzory alebo satén. Za parádenie psíka zaplatíte zhruba toľko ako za detskú módu, od pár stoviek do tisíc korún.
Pre psy šijú krajčírky, ktoré šijú aj pre ľudí. So psím oblečením je však viac starostí. "Krajčírky musia mať veľkú predstavivosť pri výbere látok, farieb, zhotovení strihov a veľa zručnosti a trpezlivosti," hovorí Karácsony. Psie veľkosti sa určujú najmä podľa dĺžky chrbta, ktorá sa meria od kohútika po koreň chvosta, a veľkosti hrudníka. Pri oblečeniach s nožičkami závisí konfekčná veľkosť aj od výšky psa, aby návleky na nohy neboli príliš dlhé alebo krátke. Často sú potrebné dodatočné úpravy, aby oblečenie psovi sedelo na mieru.
Niektoré psy sa mecú ako ryby na suchu
Nie každý pes má povahu na to, aby sa nechal obliekať. Sú aj také, ktoré sa odmietnu pohnúť z miesta, kým im oblek nevyzlečú. "Niektoré psíky nemajú problém sa obliecť a bez problémov v odeve pobehujú, iné však zostanú stáť a v očiach majú výraz - 'prosím vás, čo ste to na mňa dali, dajte mi to dole'. Každý psík sa dá obliecť, aj keď niektoré sa mecú ako ryba na suchu, nie každý je však ochotný oblečený aj chodiť. To si musia majitelia uvedomiť," hovorí Karácsony.
Veterinár: Mestské psy sú rozmaznané
Veterinári sa k obliekaniu psov stavajú rôzne. "Je to skôr na parádu, viac im to škodí, ako pomáha. Pes sa pod tým prehreje, nerobí mu to dobre na dýchacie cesty. Keď príde do chladného vzduchu, trpí aj kvalita srsti," hovorí veterinárny lekár David Daniel.
Prezident Slovenskej asociácie veterinárnych lekárov malých zvierat Igor Krampl má iný názor. "V zásade závisí od plemena, na niektorých je to skutočne len paráda - napríklad u veľkých psov. Pri malých plemenách to môže mať v chladnom počasí zmysel, napríklad pri yorkshirskom teriérovi alebo čivave. Tým, že sú nízko pri zemi, sú náchylnejšie na prechladnutie vnútorných orgánov. V takom prípade má návlek zmysel."
Prednosta Internej jednotky na Univerzite veterinárneho lekárstva v Košiciach Marián Kozák si myslí, že obliekanie psom neškodí, ak je oblečenie z chemicky neutrálnej látky, ktorá nedráždi kožu a nevytrháva srsť. "Psy by sa mali obliekať na prechodné obdobie a predovšetkým v zime. Závisí to však od viacerých faktorov - veľkosti zvieraťa, druhu srsti, druhu kože. Niektoré zvieratá, keď majú ustajnenie vonku, sú na zimu zvyknuté. Čo sa týka srsti, čuvača by sme nemali obliekať, ale pri krátkosrstých plemenách s jemnou kožou a psoch, ktoré trávia celé dni v teplom byte, je to potrebné. Najmä v silných zimách, keď teplota klesne pod mínus päť. Vlhká zima a chlad sú rizikovými faktormi nielen pre ľudí, ale aj pre zvieratá. Psy môžu dostať zápal obličiek alebo močového mechúra. Dnes už ľudia chovajú psa najmä pre potešenie. Strážne psy nemali také problémy, lebo boli vonku. Mestské psy sú už rozmaznané."
V Amerike už psy mávajú dokonca nastriekané melíry. Ktovie, kedy táto móda dorazí aj k nám.
Psy sú dnes nielen vernými spoločníkmi svojich pánov, ale často aj ich módnymi doplnkami. V uliciach miest vidieť čoraz viac psích fešákov v "druhej koži" - v módnych farbách, strihoch a materiáloch. Psie oblečenie vyťahujú ich páni najmä v tuhých zimách. Obliekajú sa najmä menšie plemená psov. Nielen preto, že sú často väčší maznáčikovia, ale aj preto, že sú blízko pri zemi, kde je väčšia zima.
Autor: ELA NAHÁLKOVÁ A ANDREA GROSSMANOVÁ