FOTO |
Vidieť v okrajových častiach amerických miest čuchať okolo smetiakov mývaly, tchory či skunky nie je nič zvláštneho. Kojoty v blízkosti ľudských obydlí také bežné nie sú, ale v posledných rokoch sa začínajú objavovať aj ony. Zvyšky jedál po ľuďoch ich však nelákajú, fungujú skôr ako účinní "kontrolóri" populácie hlodavcov a podarilo sa im zredukovať rastúcu populáciu kanadských divých husí. Ich prítomnosť v blízkosti ľudí považujú preto vedci za užitočnú.
"Vo väčšine prípadov ľudia o nich vôbec nevedia," hovorí vedúci výskumného tímu, profesor Stane Gehrt z Ohijskej univerzity. "Kojoty sa môžu schovávať v kroví v parkoch a ľudia okolo nich venčia psy a nič netušia." Populácia kojotov sa rozširuje najmä na predmestiach, vrátane Saint Louis, Minneapolisu, Detroitu, Clevelandu a Bostonu, ale objavili sa už aj v centre Chicaga. Gehrt odhaduje, že v oblasti tohto mesta ich žije niekoľko tisíc. Za posledné desaťročia sa zvýšil aj počet hlásených prípadov stretu kojota s človekom. V 70. a 80. rokoch dvadsiateho storočia museli zamestnanci odchytových staníc zneškodniť kojoty takmer v dvadsiatich prípadoch, za obdobie 90. rokov to bolo 350 až 400 prípadov. Kojoty bolo treba usmrtiť zvyčajne po tom, ako napadli domáce zvieratá, alebo sa potĺkali okolo domov.
Gehrt so svojím tímom sleduje kojoty od roku 1996. Sto päťdesiatim kojotom nasadili obojky s vysielačkami, pomocou ktorých analyzujú ich "revír" a zisťujú, prečo a ako sa zabývali v blízkosti ľudí - vo veľkých parkoch, na predmestiach či v blízkosti nákupných stredísk.
Kojotia populácia sa v poslednom čase rozšírila okrem iného aj preto, že ich kožušina nemá žiadnu cenu a poľovníci ich príliš nelovia.