Kedysi dávno žil v Číne obchodník so zbraňami. "Táto kopija prebodne každý štít," ukázal zbraň a vzápätí predviedol štít. "Tento štít je taký silný, že vás ochráni pred každou kopijou." Keď kupujúci počuli obchodníkove slová, začali sa vypytovať: "A čo sa stane potom, keď bude štít prebodnutý kopijou?" Na túto otázku nemohol predavač odpovedať.
Slovo "protirečenie" je v japonskom jazyku vytvorené práve spojením dvoch slov - kopija a štít - a pochádza zo spomínaného príbehu. Náš život je plný protirečení a stojí nás veľa energie dosiahnuť, aby ich v našom každodennom živote bolo čo najmenej. To je najlepšia cesta na dosiahnutie harmonického vzťahu - aspoň v minulosti som tomu veril. Hádky založené na protirečeniach však často vznikajú práve medzi partnermi.
Slovenské manželky sú silné ženy. Myslím si, že to je dôvod, prečo vídavam manželské hádky pomerne často aj na verejnosti. Sedel som raz na lavičke v jednom bratislavskom nákupnom centre, keď sa rovno predo mnou manželia v strednom veku začali hádať.
Žena: "Zavolaj!"
Muž: "Ale..."
Žena (agresívne): "Žiadne ale, hneď zavolaj!"
Muž: "Ale nemám tu telefónne číslo."
Žena (nedočkavo): "Nemáme čas, zavolaj!"
Muž: "Ale veď neviem ani meno."
Žena (zasyčala): "Ty nevieš nič!"
Muž (zúfalo): "Katastrofa."
Muž sa celý čas snažil vysloviť iba fakty, ktoré mu bránia v tom, aby kamsi zavolal hneď, a pokúšal sa o tom presvedčiť ženu. Nepodarilo sa mu nájsť takú vyhýbavú odpoveď, ktorou by ženu upokojil. Naopak, žena na neho od začiatku útočila, vôbec ho nepočúvala, takže jej výroky nemali logiku. Žiaľ, nie je to zábavné, možno aj vy sa správate vo vzťahu rovnako, a úprimne povedané, aj my so ženou máme občas takéto hlúpe konflikty.
Minulú sobotu som si vo Víkende SME všimol článok o domácom násilí, ktoré je na Slovensku problémom. Násilie páchané na ženách je trestuhodné, a nech by bol akokoľvek dôvod, človek by nemal partnera biť. To je jasné. Dovolím si však povedať, že niektoré prípady násilia vyvolávajú ženy samy svojimi provokatívnymi poznámkami. Pripúšťam, že Japonsko je stále krajinou, kde dominujú muži, ja som však vo svojom širokom okolí nepočul, že by muž udrel ženu, alebo že by žena trpela manželovým násilím. Iste, existujú otrasné prípady aj v Japonsku, ale myslím si, že každodenná realita je veľmi vzdialená vašej predstave Japonska ako mužsky dominantnej krajiny.
Z mojich skúseností - japonské ženy svojho manžela neurážujú a nepodceňujú, takže ten sa nemusí rozčúliť. Na Slovensku som už videl množstvo párov, keď žena častuje muža, aj na verejnosti, a on vyzerá ako zúfalec. Pritom Slovensko čelí problému násilia mužov páchanom na ženách. V tom vidím protirečenie.
Ja som už zistil, ako si poradiť s hnevom. V prvom rade musím ženu prestať presviedčať o svojej pravde, a radšej okamžite na pár hodín vypadnúť. Potom je dobré napísať list a dať jej ho až na druhý deň. No a pokúšam sa tiež uvedomiť si, že napriek mnohým protirečeniam a absencii logiky jej slov v hádke, môže ona obsahovať aj paradox. Teda, že v tom, čo hovorí, je aj kúsok pravdy. "Ponáhľaj sa pomaly." To je podľa všetkého protirečenie, ale zároveň je to pravda.
Takže, tak nejako to bude.
Autor: MASAHIKO