Tieto dievčatá zo stredného odborného učilišťa pre sluchovo postihnutú mládež na Koceľovej ulici v Bratislave sa učia za kaderníčky. Teraz to majú ešte celkom ľahké - keď prídu na víkend domov, strihajú a češú svoje mamy a známe. Po skončení školy si však budú musieť hľadať zamestnanie, čo bude pre ne naozaj ťažké. FOTO SME - PAVOL MAJER
Porucha sluchu nemusí byť iba vrodená, môžu ju spôsobiť aj rôzne infekčné ochorenia či hluk z vonkajšieho prostredia.
Nie je výnimkou, že u mladých ľudí sa poruchy sluchu objavujú aj v dôsledku počúvania hlasnej hudby či výbuchov zábavnej pyrotechniky.
"Hrozbu infekčných chorôb vystriedali desiatky decibelov hudby na koncertoch, v slúchadlách prehrávačov, v niektorých priemyselných prevádzkach a na rušných uliciach," hovorí ušná lekárka a foniatrička Ivana Vrancová.
Poruchy sluchu, ktoré sa objavujú následkom nádchy, chrípky, angíny či iných zápalových ochorení, sa dnes dajú dobre liečiť. Aj pri zápaloch stredného ucha alebo vonkajšieho zvukovodu sa sluch pri správnej liečbe zvyčajne úplne upraví. Chirurgickým zákrokom sa dnes dá plnohodnotne nahradiť aj prasknutý bubienok.
Rodíme sa však iba s určitým počtom sluchových buniek, ktoré s pribúdajúcimi rokmi postupne odumierajú. Strata sa začína už v 20. až 30. roku života. "Dnes je každý tretí človek nad 75 rokov sluchovo postihnutý," hovorí MUDr. Vrancová. Príčinami sú aj alkohol, stres, vysoký tlak krvi či cukrovka.
V ambulanciách ušných lekárov je veľa pacientov s poškodením vnútorného ucha, či už vrodeným, alebo získaným. "Ak nepomôžu lieky na prekrvenie vnútorného ucha a strata sluchu prevyšuje hranicu štyridsať decibelov, pacientovi prideľujem načúvací aparát," hovorí doktorka Vrancová.
Strata sluchu nad štyridsať decibelov už predstavuje ľahkú hluchotu. Stredná hluchota sa pohybuje v hraniciach od štyridsať do šesťdesiat decibelov, ťažká od šesťdesiat do deväťdesiat. Pri strate sluchu nad deväťdesiat decibelov hovoríme o praktickej hluchote.
Preventívne vyšetrenie sluchu majú na starosti praktickí lekári. Zamestnanci pracovísk, ktoré hygienici oficiálne vyhlásili za hlučné, by mali byť pravidelne vyšetrovaní v ambulanciách ušných lekárov alebo v audiometrických centrách.
U detí sa prvé vyšetrenia sluchu robia hneď po narodení na pôrodníckom oddelení. Umožňujú zistiť poruchu sluchu oveľa skôr ako v minulosti. "Už od druhého alebo tretieho mesiaca veku tak môže dieťa nosiť načúvací aparát, preto sa jeho sluchové centrum v mozgu môže vyvíjať tak ako počujúcemu bábätku. Čím skôr sa s ním začne pracovať, tým lepšie bude vyzrievať jeho reč," hovorí detský ušný lekár Vladimír Stanko.
Ako komunikovať s nepočujúcim?
rozprávať len vtedy, keď sa na vás nepočujúci pozerá počas komunikácie sa pozerať vždy na nepočujúceho nezvyšovať hlas, artikulovať, ústa dostatočne otvárať nepoužívať ťažké slová, odborné výrazy, skôr jednoduché, konkrétne pojmy používať vhodné gestá