Veľmi podobná ako správa o Slovensku je aj správa o Českej republike - naši susedia rešpektujú ľudské práva, ale v určitých oblastiach pretrvávajú problémy. Tiež dochádza k príležitostnému policajnému násiliu a nadmernému používaniu sily, ktoré sa týka predovšetkým rómskej populácie.
Situácia rómskej menšiny je síce naďalej ťaživá, ale správa priznáva, že česká vláda a úrady robia kroky na nápravu situácie.
Správa zvlášť uvádza informácie o násilnostiach, ktorých sa policajti dopustili pri vyšetrovní demonštrantov zadržaných pri zasadaniach Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky v Prahe v roku 2000. Správa ďalej poznamenáva, že česká justícia je stále pomalá, v pasáži o slobode tlače správa pripomenula, že vláda žalovala za urážku a ohováranie niekoľko novinárov.
Zriadenie britských kontrol na ruzynskom letisku správa zaradila do kategórie slobody cestovania a práva na emigráciu a konštatovala, že k zavedeniu kontrol viedol zvýšený počet Rómov žiadajúcich o azyl v Británii. Správa uviedla, že rómski aktivisti z Veľkej Británie označili kontroly za rasistické. (čtk, r)