BRATISLAVA - Slovenská republika je demokratickou krajinou, ktorá rešpektuje ľudské práva, slobodu prejavu, tlače, vyznania, jeho súdnictvo je nezávislé a v krajine neboli registrovaní nijakí politickí väzni. V oblasti dodržiavania ľudských práv však pretrvávajú isté problémy, najmä vo vzťahu k Rómom. Konštatuje to pravidelná výročná správa amerického ministerstva zahraničných vecí o dodržiavaní ľudských práv vo svete.
„Krajina nezaznamenala nijaký pokrok, pokiaľ ide o limitovanie násilia voči Rómom,“ uvádza americká správa. Pripomína, že sa vyskytli prípady brutálneho správania polície k Rómom a najmenej v jednom prípade (Karola Sendreia) je podozrenie, že polícia Róma zabila. Správa však kladne hodnotí následné kroky ministra vnútra Ivana Šimka na odstránenie brutality polície - povinné psychologické testy a odborné vzdelanie policajtov.
Správa poukazuje aj na fakt, že okrem štátnej polície existuje aj miestna polícia, ktorá nepodlieha ministerstvu vnútra, ale starostom.
USA zaznamenali aj občasné prejavy antisemitizmu, ako bolo poškodenie židovských cintorínov vo Vranove nad Topľou, v Leviciach a vo Zvolene.
V časti o práve na súkromie správa pripomína, že niektorí politici vyjadrili podozrenie, že sú sledovaní a odpočúvaní, konkrétne spomína Bélu Bugára a Roberta Fica.
Ako problém spomína aj súdnictvo. „Hodnoverné zdroje potvrdzujú, že pre občanov, ktorí sú ekonomicky znevýhodnení, je stále zložitejšie získať právnych zástupcov v iných ako trestných procesoch,“ uvádza správa. Pripomína však úsilie ministerstva spravodlivosti zriaďovať bezplatné právne poradne.
Pokiaľ ide o slobodu prejavu, médiá na Slovensku sú vo všeobecnosti necenzurované a nezávislé. Správa pripomína prípad novinára Aleša Krátkého, ktorého prezidentská kancelária zažalovala za urážku hlavy štátu.
Kladne je hodnotený pokrok v budovaní trhovej ekonomiky, už viac ako 83 percent HDP vytvára súkromný sektor a väčšina obyvateľov mala „primeraný“ životný štandard. (mar)
Viac na 10. strane