
V prezidentskej aleji pribudla včera ďalšia lipa - zasadil ju turecký prezident Ahmet Necdet Sezer. Okrem toho slovenského prezidenta Schustera ubezpečil o podpore pre slovenské snahy získať na novembrovom pražskom summite pozvánku do NATO. „Turecko bude podporovať pozvanie všetkých krajín, ktoré v novembri splnia podmienky na prijatie do NATO. Slovensko považujeme za prvého z kandidátov,“ povedal Sezer.
FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
BRATISLAVA - Po niekoľkých vlaňajších škandáloch okolo vývozu zbraní vláda v januári zmenila štatút licenčnej komisie, ktorá na ministerstve hospodárstva rozhoduje o licenciách na predaj zbraní. Zároveň odvolala starých členov a vymenovala nových. Piati z deviatich členov komisie vrátane podpredsedu a predsedu v nej zostali.
V pondelok sa objavili informácie, že colné riaditeľstvo podalo podnet na pracovníka ministerstva a dosiaľ nezistené osoby.
Hovorca sekcie vyšetrovania Stanislav Ryban tvrdí: „Hovoril som s vyšetrovateľom a on mi ich napočítal deväť.“ Na otázku, či ide o všetkých členov starej licenčnej komisie, Ryban odpovedal: „Nebudeme viac hovoriť, lebo vec sa len preveruje.“
Podľa informácií SME prípad súvisí s prešetrovaním zásielky lietadiel do Angoly, ktorú v septembri zadržali colníci v Trenčianskej Turnej, pretože licencia nebola v poriadku.
Stíhanie sa nezačalo
Šéf krajského úradu vyšetrovania Jozef Podoba potvrdil, že zásielka lietadiel do Angoly nemala potrebnú licenciu: „Licencia podľa nášho názoru nespĺňala zákonné požiadavky.“ Obsah zásielky bol podľa neho v poriadku.
Podľa našich informácií bolo bežné, že komisia na licenciách len ručne prepísala dátum. „Je to čiastočne aj v tomto,“ potvrdil Podoba. Bol však opatrný a povedal, že komisia mohla mať „len taký zvyk“. Bližšie podrobnosti nevedel, s bratislavským vyšetrovateľom sa stretne až dnes.
Hovorkyňa colného riaditeľstva Silvia Balázsiková odmietla čerstvo medializovanú kauzu komentovať: „Nie je to žiadna čerstvá vec.“
Trestné stíhanie sa zatiaľ nezačalo.
Do konca marca majú ministri hospodárstva, zahraničných vecí, obrany, vnútra a generálny riaditeľ colníc pripraviť novelu zákona o obchodovaní s vojenským materiálom. Na tejto novele sa podľa hovorcu ministerstva hospodárstva Petra Chalmovského pracuje.
Ohrozuje to náš vstup
Nelegálny obchod so zbraňami je jednou z dvoch základných vecí, za ktoré nás kritizujú Spojené štáty americké. Spolu s korupciou vážne ohrozuje náš vstup do NATO. Američania nám v minulosti v súvislosti so zbraňami poslali niekoľko demaršov.
Minister hospodárstva nedávno nariadil urobiť kontrolu všetkých dovozov a vývozov vojenského materiálu a plnenia licenčných podmienok od roku 1993: „Ani v jednom prípade nebola porušená licencia, že by sme vyvážali do embargovej krajiny alebo podobne. Ale ak niečo urobí fyzická osoba, že vyvezie tovar niekam inam, ako deklaruje, tu majú konať orgány činné v trestnom konaní,“ hovorí Chalmovský. Policajný viceprezident Jaroslav Spišiak však tvrdí, že polícia sa nezaoberá firmami, ktoré už raz získajú licenciu: „To majú na starosti tajné služby.“ Komisia žiada políciu o informácie iba pred udelením licencie.
Podľa našich informácií licenčná komisia má z celkového obchodu so zbraňami pod kontrolou len asi desať percent. Veľkým problémom sú firmy, ktoré opravujú vojenský materiál a nie sú licencované. Veľmi často sa stáva, že sem príde zásielka na opravu, ktorá opravu vôbec nepotrebuje. Od nás potom smeruje do iných krajín.
Napríklad z Ukrajiny príde materiál zadeklarovaný ako šrot, ale Slovensko opustí už ako naftový agregát - čo môže byť aj motor do tanku. Chyba je v kontrole colného riaditeľstva. „Kontrolujeme to dostatočne,“ tvrdí jeho hovorkyňa. Ak by boli firmy, ktoré takéto opravy robia, licencované, kontrolovali by ich dvakrát.