Podľa slov najvyššieho šéfa NBA Davida Sterna je možné, že o pár rokov uvidia najkvalitnejšiu basketbalovú súťaž planéty naživo aj európski fanúšikovia. „Chceme expandovať, ale voľný trh je mimo Spojených štátov,“ povedal komisár ligy Stern v minulých dňoch na tlačovej konferencii. Mal na mysli Európu a dodal, že podobný scenár nie je vôbec utópiou.
Myšlienka má svoje reálne pozadie. Ešte nikdy nehralo v NBA toľko basketbalistov zo starého kontinentu ako v tejto sezóne. Už sú to nielen výnimoční jednotlivci ako pred časom Dražen Petrovič, Sabonis, Divac či Kukoč, ale celá plejáda talentovaných mladíkov schopných presadiť sa pod košmi, ktoré si Američania predtým tak žiarlivo strážili. Nemec Nowitzki v Dallase, Juhoslovan Stojakovič v Sacramente, Rus Potapenko v Bostone, Litovčan Ilgauskas v Clevelande, Juhoslovan Rebrača v Detroite, Španiel Gasol v Memphise a ďalší sú už dnes neoddiskutovateľne oporami svojich tímov.
S problémami klesajúcej sledovanosti v televízii aj hľadiskách sa boriaca NBA chce využiť aj situáciu vnútri európskeho basketbalu. Rozkol medzi Úniou európskych basketbalových líg (ULEB) a Medzinárodnou basketbalovou federáciou (FIBA) viedol predvlani k rozdvojeniu najpopulárnejšej mužskej klubovej súťaže - Euroligy. V tejto sezóne „trucpodnik“ Suproliga už neexistuje, kluby sa znovu zjednotili v Európskej lige, ale konflikt zjavne znechutil citlivého basketbalového fanúšika.
V súčasnosti sa diskutuje o troch Sternových modeloch, pri ktorých komisár NBA počíta aj so spoluprácou s mediálnymi magnátmi (zahraničná tlač spomína Ruperta Murdocka a Silvia Berlusconiho). Prvou možnosťou je, že NBA preberie už existujúcu súťaž v Európe - pravdepodobne Euroligu. Ďalšou je vytvorenie samostatnej ligy s vlastnými klubmi podobne, ako to už funguje na starom kontinente s americkým futbalom. Zaujímavý je tretí model, podľa neho by špičkové európske kluby boli zaradené priamo do NBA.
FIBA reaguje, samozrejme, odmietavo. Jej dlhoročný generálny sekretár Juhoslovan Borislav Stankovič bol strohý: „S NBA sme mali veľmi dobré vzťahy. Doteraz.“ Tlačový šéf FIBA Florian Wanninger varuje pred americkou expanziou: „Európsky šport sa vyvíja iným smerom. Prvoradý je záujem ľudí. Zábava je dôležitá, ale u nás stojí v popredí samotný šport. Fanúšikovi ide o jeho mužstvo, s ním dokáže žiť a stotožniť sa s jeho problémami.“ Wanninger si vie predstaviť, že niektoré európske kluby ako Real Madrid či Panathinaikos Atény by azda neboli v NBA bez šancí, ale má obavy, ako by znášali hráči neustále letecké presuny na veľké vzdialenosti. (šef)