Náčelník generálneho štábu ruskej armády Jurij Balujevskij včera dôrazne upozornil gruzínsku stranu, že snahy vypudiť z oblasti Južného Osetska ruské mierové jednotky, môžu viesť k destabilizácii v celom konfliktmi zmietanom regióne.
"Ak zajtra mierotvorcovia odídu, môže sa opakovať to, čo sme tu mali v roku 1992 - obnoví sa občianska vojna," povedal Balujevskij.
Moskva tak ostro zareagovala na rozhodnutie gruzínskeho parlamentu, ktorý v stredu jednohlasne prijal uznesenie o nutnosti zameniť ruské mierové jednotky operujúce na území Južného Osetska za medzinárodný vojenský kontingent.
Južné Osetsko je síce de iure súčasťou Gruzínska, ale de facto po vojne o nezávislosť v roku 1992 tu majú hlavné slovo Rusi. Teraz gruzínski poslanci prirovnali ruskú mierovú operáciu k anexii.
Požadujú, aby gruzínska vláda vyhlásila, že Rusko neplní svoje povinnosti mierotvorcu. Osobne včera do Moskvy prišiel túto pozíciu oznámiť ruským partnerom minister zahraničia Georgij Chaindrava.
Ešte pred jeho príchodom ruský minister zahraničia Sergej Lavrov oznámil, že Gruzínsko prekračuje všetky prijateľné hranice. Lavrov vyhlásil, že bez súhlasu Moskvy nie je možné dohody podpísané pred 12 rokmi nijako meniť. Ruskí poslanci dokonca navrhovali odvolať veľvyslanca v Gruzínsku.
"Zajtra sa tam bude prelievať krv," strašil šéf parlamentnej strany Rodina Dmitrij Rogozin. Podľa neho gruzínsky parlament vyhlásil v stredu Rusku vojnu, pretože požiadavka odchodu ruských mierotvorcov splnená nebude a gruzínska strana sa ich bude snažiť vytlačiť silou.
Gruzínsko sa usiluje vymeniť ruské jednotky za jednotky OBSE už niekoľko mesiacov. Uvažuje napríklad aj o výmene vojakov za policajtov. Rusko trvá na tom, že s tým musí súhlasiť Gruzínsko, Rusko i Južné Osetsko.
Lenže vedenie v Cchinvali na čele s Eduardom Kojkotom nič meniť nechce. "Keď sa tu prelievala krv, prvé prišlo Rusko - Rusko zastavilo bratovražednú vojnu, a keď teraz nastúpila stabilita a je lepšie, objavili sa zrazu ďalšie štáty, ktoré sú pripravené poslať sem mierové sily. My ich nepotrebujeme."
V posledných mesiacoch sa v oblasti Južného Osetska neustále zvyšuje napätie, rovnako ako v druhej republike, ktorá jednostranne vyhlásila nezávislosť od Gruzínska, Abcházsku. Abcházske vedenie sa pridalo s vyhlásením, v ktorom obviňuje Tbilisi, že chce riešiť územné spory pomocou sily. Preto Abcházsko pristupuje k ďalšiemu rozširovaniu svojich ozbrojených jednotiek.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME