1. mať telefón, ktorý videohovory podporuje
2. byť v dosahu siete tretej generácie (vy, aj volaný)
3. mať aktivované služby siete tretej generácie
Videohovor možno zrealizovať v niekoľkých jednoduchých krokoch. My sme testovali telefón Nokia N70, no veľmi podobne fungujú aj iné značky mobilných telefónov.
Ak voláte
1. Nájdite si telefónne číslo, na ktoré chcete videohovor uskutočniť
2. Pri telefónnom čísle si v menu telefónu navolíte, či chcete realizovať hlasový alebo videohovor. Potvrdíte voľbu
3. Hovor sa spojí. Spojenie trvá obvykle o niekoľko sekúnd dlhšie ako spojenie bežného hlasového hovoru. Počas spájania hovoru používateľ neustále vidí, že realizuje videohovor
4. Ak druhá strana zodvihne a potvrdí voľbu videohovoru, na obrazovke sa zjaví jej obraz.
5. Na obrazovke telefónu sú dve okná: v hlavnom sa zväčša zobrazuje obraz volaného a v malom náhľadovom je vás obraz snímaný zväčša kamerou na prednej strane telefónu. Počas telefonovania možno prepínať obrazy a použiť funkciu zoom (zväčšenie obrazu, detail).
6. Existuje aj možnosť, že druhá strana nebude súhlasiť so snímaním obrazu. Vtedy sa prenáša len váš obraz, druhú stranu iba počujete. Rovnako je možné, že druhá strana odmietne videohovor ako taký, vtedy sa hovor automaticky prepne do bežného hlasového režimu.
7. Počas hovoru je možné kedykoľvek vypnúť prenášanie obrazu, alebo zvuku, alebo obrazu aj zvuku. Samozrejme, vypnuté funkcie možno vždy automaticky obnoviť.
Ak prijímate videohovor
1. Ak prijímate videohovor, telefón vyzváňa.
Na obrazovke zobrazuje informáciu o tom, že prichádza video- hovor
2. Ak hovor prijmete, telefón vás spojí s volaným. Vy musíte potvrdiť voľbu, že súhlasíte s prenosom videa
3. S prenosom videa však súhlasiť nemusíte. Vtedy vás volaný len počuje, no vy ho vidíte. Kedykoľvek počas hovoru je možné videoprenos zapnúť, ale zároveň opäť vypnúť. Rovnako ako pri odchádzajúcich hovoroch je možné aj pri prichádzajúcich kedykoľvek vypnúť prenášanie obrazu, alebo zvuku, alebo obrazu aj zvuku.
Videotelefóny majú zväčša dve kamery - hlavná a kvalitnejšia býva umiestnená vzadu a náhľadová, vhodná na videohovory je umiestnená vpredu. Pri videohovoroch sa preto telefón nedrží pri uchu, ale pred tvárou tak, aby ju kamera snímala. Správnosť polohy si môžete vždy skontrolovať v náhľadovom okne na displeji telefónu. Zvuk je reprodukovaný v režime hlasného odposluchu, videohovory sú preto nevhodné vo verejných priestoroch, alebo všade tam, kde hlasný hovor môže rušiť.
Ak ste podľahli reklamným kampaniam s vyobrazením telefónu s dokonalým obrazom na displeji, kvalita videohovoru vás môže sklamať. Obraz je trhaný, no zvuk je zväčša v poriadku. Miestami však môže tiež vypadávať. Kvalita videa závisí na veľkosti a rozlíšení displeja - na veľkých displejoch je zreteľne vidieť vysoký kompresný pomer, ktorý sa odráža na výslednej kvalite obrazu.
Vyššiu kvalitu pri videohovoroch prinesú až telefóny ďalšej generácie, ktoré budú mať integrované grafické čipy a procesory s lepším výkonom na spracovanie videa. Na takéto telefóny si však budeme musieť ešte počkať.
Autor: MOBIL.SME.SK