ri.
Okrem nich sa však začínajú postupne budovať metropolitné siete, ktoré ponúkajú cenovo prístupné bezdrôtové pripojenie do internetu. Rozhodnúť sa pre cenovo efektívne a predovšetkým technologicky najdokonalejšie riešenie je pre laického používateľa nadľudský výkon. Aj vďaka tomu, že u nás nemá tradíciu kvalitná zákaznícka podpora sa často stáva, že si menej skúsení používatelia vyberú riešenie, ktoré ani zďaleka nepokrýva nároky a očakávania. BAJT vám preto prináša krátke zhodnotenie najčastejšie ponúkaných spôsobov pripojenia do internetu, ktoré sú určené pre menej náročných používateľov a sú nevhodné na sťahovanie dát, posielanie objemnej pošty či hranie na internete.
Pred samotnou voľbou poskytovateľa si zvážte, aké nároky na používanie internetu máte. Sú len dve skupiny používateľov. Skupina A používa pripojenie do internetu len príležitostne, prehliada si internetové stránky a posiela elektronickú poštu v textovom formáte. Skupina B používa internet aktívne: sťahuje si do svojho počítača rôzne súbory, rozposiela e-mailom fotografie, hrá sa internetové hry. Ak pohľad zjednodušíme, nič medzi tým neexistuje. Ak si nie ste istí, do akej kategórie patríte vy, v žiadnom prípade nepodpisujte s poskytovateľom zmluvy, v ktorých sa zaviažete služby používať na vopred určený čas. Môže sa vám totiž stať, že budete nútení rok alebo dva používať pripojenie, ktoré je nevyhovujúce. Skúste si najskôr lacnejšie a pomalšie varianty, ak vám nebudú postačovať, vždy môžete prejsť na výkonnejšie, no aj drahšie riešenia.
Dial-up
Ešte stále patrí medzi cenovo najatraktívnejšie riešenia na Slovensku klasické vytáčané pripojenie do internetu, tzv. dial-up. Pri súčasnej úrovni digitalizácie telefónnej siete na Slovensku môže poskytovať dostatočný komfort aj v tých oblastiach Slovenska, kde je nedostatočná ponuka iných spôsobov pripojenia. Rýchlosť pripojenia je veľmi nízka - maximálne 56 kbps. Pri pripojení je potrebné prostredníctvom modemu vytočiť špeciálne prístupové telefónne číslo a treba strážiť čas každá minúta pripojenia sa totiž spoplatňuje.
Vybavenie: modem (často býva v základnej výbave počítača, alebo notebooku)
Nevhodné na: hry, telefonovanie cez internet, sťahovanie súborov nad 1 MB
Cena od: paušál od 118 Sk mesačne, poplatok za minútu pripojenia od 0,36 Sk/min.
ISDN
ISDN prístup je len technologicky vyspelejším a rýchlejším variantom dial-up pripojenia. V praxi funguje na rovnakom princípe - prostredníctvom modemu sa cez telefónnu linku spojíte so serverom poskytovateľa. ISDN má výhodu v tom, že počas pripojenia do internetu sa na telefónnu linku dá dovolať. Rýchlosť pripojenia sa pohybuje do 128 kbps.
Vybavenie: modem
Nevhodné na: hry, telefonovanie cez internet, sťahovanie súborov nad 10 MB
Cena od: paušál od 152 Sk mesačne, poplatok za minútu pripojenia od 0,36 Sk/min.
GPRS
Používatelia robia často chybu, ak mobilné pripojenie GPRS považujú za plnohodnotné. Rýchlosť a stabilita GPRS pripojenia je závislá od toľkých faktorov, že nikdy nemožno s určitosťou očakávať prezentované rýchlosti spojenia. Najdôležitejším faktorom je pokrytie mobilného operátora - aj keď treba podotknúť, že obaja operátori službu GPRS ponúkajú na väčšine územia. Veľmi dôležitý vplyv na rýchlosť a stabilitu spojenia má aj lokalita - čím viac firiem a kancelárií je v okolí, tým nižšia je pravdepodobnosť, že si zo zdieľaného pásma ukrojíte dostatočnú prenosovú kapacitu. GPRS spojenie možno použiť skutočne len na základnú prácu do internetu - sťahovanie textových e-mailov v teréne, prezeranie internetových stránok, chatovanie a pod. Na prenos väčších balíkov dát je tento spôsob pripojenia úplne nevhodný. Okrem toho všetky programy operátorov sú obmedzené objemom predplateného balíka dát. Reálne rýchlosti pripojenia končia na úrovni 46 kbps.
Vybavenie: telefón alebo modem podporujúci GPRS triedy 10, kábel k PC
Nevhodné na: hry, telefonovanie cez internet, sťahovanie súborov nad 1 MB
Cena od: paušál od 118 Sk mesačne, poplatok nad objem predplatených dát od 42 Sk/MB
EDGE
Napriek tomu, že EDGE je rýchlejšou nadstavbou mobilného pripojenia GPRS, ani od tohto spôsobu pripojenia netreba očakávať zázraky. V miestach, kde zachytíte signál EDGE (je ich podstatne menej ako miest so signálom GPRS) môžete dosiahnuť reálnu priemernú rýchlosť na úrovni približne 80 kbit/s. Veľmi často sú používatelia prekvapení, ak pri deklarovanom spojení EDGE dosahujú rýchlosti GPRS. Nejde o nič neobvyklé - ak je mobilná sieť v mieste pripojenia preťažená, spojenie EDGE sa automaticky preruší a modem si vyberie pomalšie GPRS. EDGE má tú výhodu, že za vyššiu rýchlosť v mobilnej siete nepriplácate ani korunu - stačí ak máte potrebné zariadenie s podporou EDGE.
Vybavenie: telefón alebo modem podporujúci EDGE triedy 10, kábel
k PC
Nevhodné na: hry, telefonovanie cez internet, sťahovanie súborov nad 1 MB
Cena od: paušál od 118 Sk mesačne, poplatok nad objem predplatených dát od 42 Sk/MB
Autor: MOBIL.SME.SK