ŠVAJČIARSKO: Šanca na vstup do EÚ v priebehu piatich rokov je malá
LONDÝN 5. marca (SITA/Reuters) - Šance, že Švajčiarsko vstúpi do Európskej únie (EÚ), vzrástli po nedeľňajšom referende, v ktorom obyvatelia krajiny rozhodli tesnou väčšinou o vstupe do Organizácie spojených národov (OSN). Podľa ekonómov však ďalšie zmeny
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
nemožno očakávať skoro. Prieskum agentúry Reuters medzi 21 ekonómami a odborníkmi na dianie v EÚ dal iba 20-percentnú šancu vstupu Švajčiarska do únie v nasledujúcich piatich rokoch. "Švajčiari postupujú pomaly, skôr v desaťročiach ako v rokoch," uviedol Daniel Gross z Centra pre európske politické štúdie v Bruseli.
Švajčiarski voliči v nedeľu zvrátili stáročia politickej tradície, keď tesnou väčšinou vyslovili za vstup svojej neutrálnej krajiny do OSN. Tábor "áno" zvíťazil 54,6 percentami a v dvanástich z 23 kantónov. V prieskume, ktorý uskutočnil Reuters v dňoch 4. až 5. marca, 13 z 21 zúčastnených odborníkov uviedlo, že nedeľňajšie hlasovanie zvýšilo pravdepodobnosť vstupu Švajčiarska do EÚ. "Ukazuje to nárast želania stať sa súčasťou medzinárodného spoločenstva," povedal Henrik Gullberg z 4Cast v Londýne. Ako však dodal, pokiaľ ide o rýchly vstup do EÚ, napriek tomu treba počítať s malým entuziazmom. Pravdepodobnosť je podľa neho naďalej na úrovni menej ako 50 percent.
V Zürichu Andreas Hoefert z UBS Warburg, ako aj Gregor Hirt z Credit Suisse Asset Management dávajú nulovú šancu vstupu Švajčiarska do EÚ v nasledujúcich piatich rokoch. "Podľa môjho názoru Švajčiarsko do EÚ v nasledujúcich 15 rokoch nevstúpi," uviedol Hoefert.
Podľa oficiálnych výsledkov víkendového referenda podporilo vstup Švajčiarska do OSN 54,6 percent obyvateľov a 12 z celkového počtu 23 kantónov, čiže podľa švajčiarskeho systému potrebná nadpolovičná väčšina. Napriek odmietnutiu rýchlych vstupných rokovaní v referende v marci minulý rok, prieskumy ukazujú malý nárast v uvažovaní o tom, že Švajčiarsko by malo otvoriť negociácie o vstupe do EÚ v tomto desaťročí. Krajina so 7,3 miliónom obyvateľov však dlho bojuje za definovanie svojich vzťahov so zvyškom Európy a podľa Hirta z Credit Suisse Asset Management ďalšia zmena chce čas. "Švajčiarsko už urobilo veľký krok v akceptovaní prvých bilaterálnych dohôd, ale nebude akceptovať, aby bolo vtlačené do rýchlych negociácií s EÚ," uviedol Hirt.
Vláda sa snažila vyhnúť spájaniu hlasovania o vstupe do OSN s prípadným vstupom do EÚ. "Vláda zobrala vážne obavy oponentov, pochybnosti a znepokojenie kvôli nezávislosti a neutralite Švajčiarska," uviedol prezident Kaspar Villiger na tlačovej konferencii v pondelok. "Vláda sa riadila heslom: Vstup do OSN nie je prvým krokom k vstupu do EÚ," vyhlásil. Podľa európskych pozorovateľov švajčiarski obyvatelia nevidia možnosť prínosu zo vstupu do bloku. "Psychologická bariéra proti Bruselu je ešte veľká," uviedol Patrick Franke z Commerzbank vo Frankfurte. Švajčiarski voliči nemajú potrebné ekonomické argumenty pre vstup do únie, keďže tradične silná švajčiarska ekonomika je spojená so silnou menou, nízkou infláciou a vysokou zamestnanosťou. Švajčiarsko a Nórsko sú jedinými krajinami v západnej Európe, ktoré zostali mimo EÚ.