Domy na Opatovskej ceste v Trenčíne ohrozuje modernizácia železníc. FOTO - AUTOR |
Obyvatelia týchto domov na Opatovskej ceste tvrdia, že mesto ich postavilo pred hotovú vec.
"Že sa nás modernizácia železnice nejako dotkne, som sa dozvedela až od mojich pacientov," hovorí zubná lekárka Ľubica Bičanová, ktorá má v jednom z domov ambulanciu.
"Žiadali sme od mesta vysvetlenie, prečo musí ísť trať cez naše pozemky a ako je možné, že nás nikto neinformoval, no nedostali sme žiadnu odpoveď," tvrdí.
Ďalší poškodený Dušan Bubeník hovorí, že s ním doteraz nikto nerokoval. Územné rozhodnutie o modernizácii železnice pritom nadobudlo právoplatnosť už koncom decembra.
Obyvatelia domov primátorovi vyčítajú, že ich mesto na bežiaci proces neupozornilo. Primátor mesta Branislav Celler naopak tvrdí, že sa všetci mohli k rozhodnutiu vyjadriť, keďže návrh územného rozhodnutia bol od 24. novembra vyvesený na úradnej tabuli mesta. Podľa neho sa však proti rozhodnutiu neodvolal nikto. "Takéto stavby sa vždy robia verejnou vyhláškou, lebo sa tak riešia všetci účastníci konania," hovorí Celler.
Obyvatelia Opatovskej však s jeho vysvetlením spokojní nie sú. "Namiesto toho, aby primátor obhajoval nás, obhajuje záujmy železnice," hovorí Bubeník.
Celler si však myslí, že keby mesto do rokovaní so železnicami nevstúpilo, majitelia domov, ktoré stoja modernizácii v ceste, by pochodili oveľa horšie. "Podarilo sa nám pre nich vyrokovať také podmienky, ktoré by sami určite nemali silu vydobyť," tvrdí.
Mesto, ako sprostredkovateľ medzi obyvateľmi a železnicami, chce majiteľom domov ponúknuť presídlenie, vyplatenie alebo financovanie stavebných úprav na jestvujúcich domoch.
Traťové oblúky potrebujú železnice vyrovnať, aby vlaky mohli jazdiť rýchlosťou 160 kilometrov za hodinu. V súvislosti s modernizáciou sa doteraz spomínalo búranie 22 domov v časti Orechové, letnej plavárne, kolkárne, pivárne, jedného domu a hospodárskej budovy.
MICHAL PIŠKO