Nemeckí študenti vytláčajú svojich rakúskych kolegov z domácich univerzít. Viedeň zverejnila kvóty, pre ktoré jej opäť hrozí konflikt s Európskym súdnym dvorom. FOTO - SITA/AP |
Rakúsko zaplavili nemeckí študenti. Na tamojších univerzitách študujú stovky šikovných Nemcov, ktorí však berú miesta domácim. Problém je najmä pri odboroch medicína a zubné lekárstvo.
Viedeň sa preto rozhodla, že v letnom semestri počet zahraničných študentov obmedzí. Tvrdí, že 8-miliónová krajina nemôže platiť vzdelanie 10-násobne väčšieho národa.
Po novom bude môcť študovať na lekárskych fakultách len pätina cudzincov, zvyšok zostane Rakúšanom. Nové kvóty ohlásila v pondelok ministerka školstva Elisabeth Gehrerová, pričom hovorila aj o konkrétnych príkladoch. Na Lekárskej fakulte v Grazi obsadili Nemci polovicu všetkých miest. Podobne to dopadlo vo Viedni a Innsbrucku.
Rakúšania môžu na univerzite študovať čokoľvek, ak získali maturitu. Tento luxus majú ako jediní v Európskej únii. V Nemecku je konkurencia oveľa väčšia. Dôležité sú dobré známky a úspešné pohovory. Každý rok sa na nemeckú medicínu nedostanú tisícky študentov, skúšajú preto šťastie v Rakúsku.
Navyše, väčšina nemeckých univerzít chce na budúci rok zaviesť poplatky za štúdium. Doteraz bolo štúdium zadarmo, prázdna kasa však prinútila niektoré spolkové krajiny - vrátane Bavorska a Bádenska-Würtemberska - požadovať ročné školné okolo 1000 eur.
Nemeckým študentom v Rakúsku vyhovuje, že majú blízko domov, dohovoria sa po nemecky a aj u alpských susedov majú dobré pivo.
Problém s nemeckými študentmi nie je nový. Univerzity už raz sprísnili kritériá a akceptovali iba tých, ktorých najprv prijali na školu v domovskej krajine. Európsky súdny dvor v Luxemburgu však v lete oznámil, že ide o neprípustnú diskrimináciu. Súd už niekoľkokrát predtým rozhodol, že občania únie môžu voľne študovať v ktorejkoľvek členskej krajine a majú také isté práva - napríklad na štipendiá, ako domáci. Po zverejnení rozsudku musel rakúsky parlament zmeniť zákon. Kancelár Wolfgang Schüssel neskôr obvinil súdny dvor, že prekračuje svoje kompetencie a zasahuje do fungovania rakúskych univerzít.
Dnes Viedeň tvrdí, že nové kvóty sú v súlade s európskym právom. Ministerka o nich hovorila s Európskou komisiou, nemeckou ministerkou kultúry Annete Schavanovou i Belgickom, ktoré má podobný problém. Na lekárske fakulty vo frankofónnom Valónsku utekajú Francúzi, nemusia tu robiť ťažké prijímačky. Aj Belgicko preto tento mesiac zaviedlo kvóty.
Právnici však poukazujú, že aj tento systém môže Európsky súdny dvor označiť za nelegálny. Isté je, že Rakúsko bude mať nasledujúce tri roky pokoj - približne toľko trvá, kým bude môcť súd rozhodnúť o ďalších možných sťažnostiach nemeckých študentov.