Poviedka romantická, erotická i ľavotočivo tantrická

Včerajšok, okrem toho, že bol dňom zamilovaných, bol aj svetovým dňom poviedky. Nenápadný spisovateľský zámer či náhoda? V každom prípade minuloročná iniciatíva tureckého PEN centra. Oslavu tohto žánru, v našich zemepisných šírkach mimoriadne obľubovanéh

Dušan Mitana.


FOTO - PETER PROCHÁZKA


o, slovenský PEN klub nenechal bez povšimnutia a zorganizoval čítačku v bratislavskej Mestskej knižnici s hviezdnym obsadením.

Štylisticky i abecedne - od poetického Dušana Dušeka po živelnú Kristínu Vulgan. Dôležitá poznámka: spoločnou témou päťhodinového poviedkového maratónu bola láska.

"Je to Bukowski, prosím, neurazte sa," začala upozornením svoje čítanie Vulgan, ktorá vniesla do čítačky trochu drsnosti a surovosti výrazov. Takmer dvadsiati prozaici čítali zo svojich alebo svojich obľúbených poviedok, striedali sa na sedačke pri moderátorovi Dadovi Nagyovi, čím mohli vzniknúť zaujímavé literárne konfrontácie. Výber si radi prispôsobovali vlastnému naturelu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Sú blízke ľavotočivej tantre," vysvetľoval prítomným Juraj Šípoš, ktorý sa zaoberá hinduizmom, v čom tkvie nevôľa vydavateľov uverejniť jeho poviedky. Tieto upírsko-erotické texty čítal Ľubomír Feldek. Pavel Vilikovský prepašoval medzi poviedky námornícky fejtón Jana Skácela, ktorý však podľa neho pokojne môže fungovať aj pod týmto názvom, Monika Kompaníková si zvolila Leonida Andrejeva.

"Strašne silno intelektuálne" poviedky zjavne nerobili dobre poetickej duši najlepšie stavaného slovenského poviedkára Ľuba Dobrovodu. Podľa vlastných slov teda prečítal čistú valentínsku lyriku z detských liet o pozorovaní milostných hier susedského páru ponad zdvihnutú záclonku. Rozprávačská prietrž v podobe "prekvapenia z posilňovne" si však so slovníkom problém nerobila, Dobrovoda do textu zakomponoval aj viaceré menej lyrické pojmy z oblasti zoofílie.

SkryťVypnúť reklamu

Najsilnejším momentom všetkých dám i pánov sa však zrejme stalo čítanie slávnej poviedky Dušana Mitanu so silným erotickým nábojom V električke. Ako sám autor priznal, horúci letný deň v plnej električke a vzrušujúce milovanie s neznámou ženou, ktorej tvár mu tlačenica nikdy nedovolila uvidieť, ho neskôr stáli niekoľko vysvetľovaní. Napínavo gradujúci príbeh plný spotených tiel, tesnej blízkosti a nevypovedaného si v Mitanovom podaní vyžiadal na viacerých čelách perličky potu a zrýchlený tep.

Aj preto - preferovaný spôsob dopravy zúčastnených domov: električkou.

DOROTA KRÁKOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 594
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 326
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 716
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 138
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 349
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 881
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 879
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 375
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu