BRATISLAVA - Vtáky migrujú v troch hlavných ťahoch - v západnom, strednom a východnom. Západná cesta vedie cez Španielsko, Gibraltár do Afriky, stredná cez Taliansko, Stredozemné more na Saharu, východná cesta cez severovýchodnú Európu, turecké úžiny Bospor a Dardanely do Afriky.
"Vtáky si vždy vyberú takú cestu, kde si môžu dať prestávku. Na Slovensko migrujú väčšinou cez strednú a východnú cestu, ale sú aj také druhy, ktoré letia cez Gibraltár. Nevieme, od čoho to závisí," povedal zoológ Michal Adamec.
Napríklad, bocian biely lieta vždy cez Izrael.
Migrujú všetky druhy sťahovavého vtáctva. Návrat našich populácií vtákov po zime trvá od februára až do mája. Podľa Mareka Brinzíka zo Spoločnosti na ochranu vtáctva na Slovensku zimuje približne 200-tisíc jedincov vodného vtáctva.
"Cez naše územie ich premigruje niekoľkonásobne väčší počet, pravdepodobne pôjde o niekoľko miliónov jedincov. Koľko ich u nás zostane, presne sa nevie," povedal Brinzík.
Začiatok migrácie ovplyvňuje počasie. V priebehu februára a začiatkom marca nás opúšťajú severské husi a kačice a postupne prilietajú druhy, ktoré zimovali v južných krajinách.
Najviac druhov vtákov na Slovensko priletí koncom marca a v apríli. Len niekoľko druhov sa vracia až koncom apríla, prípadne začiatkom mája. Ako posledné k nám v máji prilietajú dážďovníky a vlhy.
Podľa zoologičky Zlatice Országhovej z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského obdobie návratu jedného druhu je otázkou niekoľkých dní až týždňov.
Vtáky spravidla migrujú údoliami riek. Najznámejšia migračná cesta smerom na sever Slovenska je údolím Váhu, ďalej je to popri riekach Dunaj, Morava, Váh, Turiec, Orava, alebo Ipeľ či Hron a aj Východoslovenská nížina s tokmi Bodrog, Latorica, Ondava.
Vírus vtáčej chrípky bol naposledy zaznamenaný pri labutiach, ktoré sa však nesťahujú tak intenzívne ako napríklad husi a kačice. Labute sa rozptýlia po krajine a v kŕdľoch vyhľadávajú miesta s dostatkom potravy. V zime sa presúvajú na nezamŕzajúce vodné plochy. Z výsledkov krúžkovania sa zistilo, že k nám prilietajú labute z Nemecka, Českej republiky, Poľska, Maďarska, Slovinska. Každoročne u nás zimuje asi 2000 labuti.
V celej Európe sa podľa posledných odhadov vyskytuje asi 86 000 120 000 párov labutí hrbozobých. (dro)