FOTO |
BRATISLAVA - Prvé migrujúce vtáky k nám priletia v priebehu februára, ide napríklad o škorce alebo trasochvosty biele. Podľa docentky Zlatice Országhovej z katedry zoológie bratislavskej Prírodovedeckej fakulty UK vo februári k nám ako prvé prilietajú tie druhy, ktoré zimujú v južnej a juhozápadnej Európe.
Neskôr prídu tie, ktoré prezimovali v Strednej a Južnej Afrike.
Veterinári pred pár týždňami vyhlásili, že v súvislosti s jarnou migráciou, môžeme očakávať zvýšený výskyt vtákov nakazených vtáčou chrípkou. Vírus sa totiž za posledné mesiace rozšíril do krajín, kde naše vtáky zimovali. Nakazené labute sa objavili v Grécku, Taliansku či v Bulharsku, v decembri v Turecku. Najmä Turecko a Taliansko ležia na trasách hlavných migračných ciest vtákov. Podľa veterinárov vodné divoko žijúce vtáky sú prirodzeným prenášačom vírusu vtáčej chrípky H5N1.
Zlatica Országhová upozornila, že je nezodpovedné tvrdiť, že len migrujúce vtáky rozširujú vírus. "Môže existovať istá súvislosť medzi šírením vírusu a migráciami vtákov, jednoznačná odpoveď neexistuje," povedala.
Podľa nej je dôležité všímať si podmienky chovu hydiny, najmä v nahustených chovoch sa môže akákoľvek nákaza šíriť veľmi rýchlo.
Zoológ Michal Adamec zo štátnej ochrany prírody vysvetlil, že doteraz sa ľudia nenakazili od vodného vtáctva, ale od hydiny. "Hlavným nositeľom vírusu sú voľne žijúce vtáky. Vírus sa rozširuje tak, že dochádza ku kontaktu divých vtákov s hydinou. Problémom je teda zle chránená hydina," dodal. (dro)