BRATISLAVA - Obyvatelia Slovenska sú na európske občianstvo nadpriemerne hrdí. Prieskum verejnej mienky v 25 krajinách Európskej únie ukázal, že členstvo v únii považujú naši obyvatelia za dobrú vec a inštitúciám únie veria.
Pozitívne vnímanie vyplýva podľa sociologičky Zuzany Kusej z toho, že vstupom Slovenska do únie sa mnohým otvorili možnosti na život, alebo aspoň "na snívanie". Kusá hovorí, že únia je pre Slovákov "vzdialeným kladným hrdinom". Navyše, predstavy verejnosti o únii vychádzajú z toho, ako bola takmer celé desaťročie prezentovaná vo verejných a politických debatách, "vystupovala ako cieľová páska súťaže v demokratickosti, ako klub pre najcnostnejších, morálny arbiter domácich sporov či podmienka vyváženého hospodárskeho rozvoja", hovorí Kusá. Aj sociologička Oľga Gyarfášová pripomína, že v diskusii o členstve v únii u nás "spochybňujúce argumenty prakticky neodzneli".
Autori prieskumu upozorňujú, že "občania Slovenska sa v porovnaní s celoeurópskym priemerom nadpriemerne stotožňujú s európskou identitou, nevzdávajú sa však národnej identity". Na občianstvo vlastnej krajiny je veľmi či skôr hrdých 84 % ľudí na Slovensku, priemer únie je 87 %. Na "európanstvo" je hrdých 78 % slovenských respondetov, priemer únie je 63 %.
Členstvo v únii vyvoláva u občanov Slovenska najmä pozitívne pocity nádeje a dôvery.
Podľa Eurobarometra Slováci dôverujú európskym inštitúciám viac, ako národným, ale necítia sa byť zapojení do európskych záležitostí a až 60 % priznáva, že nerozumie, ako pracuje Európska únia. Kým trebárs slovenskému parlamentu dôveruje 20 percent respondentov, európskemu až 65 percent. Vláde dôveruje 18 percent, Európskej komisii 57 percent Slovákov. Gyarfášová hovorí, že dôvera v európske inštitúcie zatiaľ nestojí na dostatočnej informovanosti, kým "voči domácim inštitúciám prevláda kritické nastavenie aj preto, že sú bližšie, viditeľnejšie a sú aktérmi domáceho politického súťaženia".
Autori Eurobarometra však upozorňujú, že aj u slovenských respondentov prichádza pomaly k "vytriezveniu", dôvera inštitúciám pomaly klesá a oslabujú sa aj pocity nádeje. Ešte pred rokom spájalo úniu s nádejou o desať percent viac.
Ľudia v 25 krajinách mali odpovedať aj na otázku, ktoré tri veci by mali byť prioritou únie. Väčšina ľudí na Slovensku aj v únii si želá, aby bojovala proti chudobe a vytláčaniu niektorých ľudí na okraj spoločnosti, potom proti nezamestnanosti a následne, aby sa snažila o udržiavanie mieru a bezpečnosti v Európe.
Oľga Gyarfášová hovorí, že kopírujú najnaliehavejšie problémy v spoločnosti a "bežnému občanovi je jedno, kto sa riešenia ujme, dôležité je, aby sa situácia zlepšila".
(haj)