New Orleans po hurikáne Katrina. Fofografia Michaela Appletona z New York Daily News získala tretie miesto v súťaži World Press Photo v kategórii Správy. FOTO - REUTERS
Americká vláda hurikán Katrina nezvládla. Podcenila varovania, reagovala pomaly a neurobila všetko, čo mohla. Biely dom za to kritizovali už tesne po tom, ako voda v auguste zaplavila New Orleans a okolie. Teraz je to aj na papieri. Do médií prenikli informácie zo správy špeciálnej vyšetrovacej komisie Kongresu. Oficiálne ju zverejnia zajtra.
Znovu sa začína diskusia, či by rýchlejší zásah mohol ovplyvniť rozsah najväčšej prírodnej katastrofy v USA. Katrina zabila viac ako 1300 ľudí a spôsobila miliardové škody.
Správa vyšetrovacej komisie, v ktorej mali väčšinu republikánski kongresmani, tvrdí, že vláda zlyhala na všetkých úrovniach a konštatuje "neschopnosť, ochromenie a organizačnú paralýzu" všetkých kompetentných.
Ako prvá o tom informovala redakcia The Washington Post. V správe sa píše, že vláda neefektívne vyhodnotila informácie o poškodení hrádze, následkom ktorého v krátkom čase zalialo celé New Orleans, ďalej obviňuje starostu mesta New Orleans, že s evakuáciou obyvateľstva príliš dlho váhal, a tvrdo kritizuje šéfa ministerstva pre vnútornú bezpečnosť Michaela Chertoffa, že "svoje úlohy plnil neskoro alebo vôbec".
Správa podľa denníka The New York Times ďalej uvádza, že Biely dom o pretrhnutí hrádze vedel v ten deň, a nie až o deň neskôr, ako pôvodne uvádzal. Biely dom tvrdí, že musel situáciu najprv náležite vyhodnotiť a až potom reagovať.
V čase hurikánu Katrina sa pod prezidentským kreslom Georgea Busha zatriasla stolička. Katrina sa koncom leta stala politickou témou číslo jeden. Busha kritizovali, že venuje prílišnú pozornosť zahraničnej politike a hurikán potom vládu usvedčí, že vnútorná bezpečnosť krajiny nie je dostatočná ani štyri a pol roka po teroristických útokoch.
Katrina veľmi pomohla demokratom, ktorých kritika vojny v Iraku vtlačila do roly nepatriotov, a to sa v USA veľmi nenosí. Teraz môžu tému vytiahnuť znovu. Správa údajne uvádza až 90 zistení, podľa ktorých vláda zasiahla príliš pomaly a neefektívne.
Ak sa obvinenia zo správy ukážu ako oprávnené, demokratom by to mohlo pomôcť pred novembrovými voľbami do Kongresu. Bush a republikáni sa snažia udržať si väčšinu. Američania sú pritom na dianie v krajine citlivejší ako na zahraničnú politiku.
Hlavné body správy
* vláda ignorovala varovania a podcenila rozsah škôd,
* šéf ministerstva pre vnútornú bezpečnosť Michael Chertoff neplnil svoje úlohy dostatočne, čo zásadne spomalilo zásah federálnych vojsk,
* starosta New Orleansu nariadil evakuáciu mesta neskoro,
* Federálnej agentúre pre riadenie záchranných prác (FEMA) chýbal pripravený personál. (jah, čtk)