Osud 560 poľských poslancov a senátorov sa nachádzal v pondelok v rukách prezidenta Lecha Kaczyského. Do polnoci mal čas na rozhodnutie o ukončení volebného obdobia Sejmu a Senátu a vypísanie predčasných volieb. Informácie z jeho okolia naznačovali, že tak urobí.
Prezident mohol parlament rozpustiť, pretože neschválil do konca januára štátny rozpočet. Na rozhodnutie mala hlava štátu dva týždne. Ešte začiatkom roka sa o predčasných voľbách hovorilo často. V posledných dňoch sa zdalo, že poslanci a senátori si kreslá udržia. Vládna strana Právo a spravodlivosť totiž 2. februára podpísala takzvaný stabilizačný pakt. Podporu na jeden rok kabinetu Kazimierza Marcinkiewicza sľúbili dve menšie strany: populistická Sebaobrana a nacionalistická Liga poľských rodín.
"Je to veľmi dôležitá udalosť. Odďaľuje predčasné voľby," hovoril pred niekoľkými dňami Jaros˝aw Kaczyski, predseda vládnúcej strany a prezidentov brat.
Včera poobede preto prekvapila správa Poľskej tlačovej agentúry, že prezident predsa len uvažuje o rozpustení parlamentu. Kancelária prezidenta správu nedementovala a odporučila novinárom, aby sledovali večerné vystúpenie Lecha Kaczyského v televízii.
Prekvapenie z nového vývoja neskrývali predsedovia strán, ktoré podpísali dohodu s vládnúcou Právo a spravodlivosť. Roman Giertych z Ligy poľských rodín vyhlásil, že tomu neverí. "Keď sa to potvrdí, tak bude to znamenať, že Právo a spravodlivosť viedlo nejakú hru a podvádzalo spoločnosť," komentoval Andrzej Lepper zo Sebaobrany.
Niekoľko hodín pred prezidentským prejavom sa objavili signály, ktoré naznačovali, že sa niečo chystá. Premiér zrušil bez zdôvodnenia plánované stretnutie s novinármi. Jaros˝aw Kaczyski zasa zvolal urgentné stretnutie s Lepperom a Giertychom.
Ako potenciálne dôvody rozpustenia parlamentu sa uvádza: neistota funkčnosti vlády pri tichej podpore menších strán a priaznivé prieskumy verejnej mienky pre Právo a spravodlivosť. Naznačujú, že voľby by mohli priniesť tejto strane dokonca aj väčšinu kresiel v parlamente. TOMASZ GRABIˇSKI,
Vroclav