FOTO-ARCHÍV SME |
Neochotu sťahovať sa za prácou považujú aj slovenskí odborníci za jednu z príčin relatívne vysokej nezamestnanosti. Pre mladých a vzdelaných Slovákov však mobilita nie je
problém - keď je na jednej miske váh zaujímavá a slušne zaplatená práca a na druhej domáce zázemie, rozhodnutie je jasné: smer západ.
Aj v minulosti sa určitá časť Slovákov sťahovala za prácou - pohyb medzi mestami v rámci krajiny bol však vyrovnanejší, teraz je cieľom Bratislava, Praha, Európa. "Osem z desiatich ľudí v tunajších firmách je mimobratislavských," hovorí Zuzana Behríková. Tvrdí tiež, že hlavné mesto si pre štart svojej kariéry volia nielen tí, čo tu študovali, ale aj absolventi univerzít z iných slovenských miest. Ona sama vyštudovala Fakultu politických vied a medzinárodných vzťahov banskobystrickej univerzity Mateja Bela. "Sedemdesiat alebo osemdesiat percent mojich bývalých spolužiakov žije a pracuje v Bratislave. A aj tí, ktorí pôvodne chceli zostať vo svojom rodisku, po niekoľkých mesiacoch odišli, pretože sa im nepodarilo nájsť dostatočne zaujímavú a zaplatenú prácu."
Podľa Zuzany Behríkovej poskytuje Bratislava nielen istotu dobrého umiestnenia a vyššieho platu, ale aj omnoho pestrejšie možnosti ďal-šieho rozvoja kariéry. "Ak človek nie je spokojný, môže bez problémov hľadať ďalej. Na zaujímavú pracovnú ponuku môže zareagovať veľmi rýchlo a nemusí pritom zložito cestovať na miesto pracovného pohovoru," hovorí.
A tak existuje v hlavnom meste stále sa zväčšujúca skupina mladých ľudí, ktorí vedú trošku zvláštny život. Zameraný na budovanie kariéry a pracovne zaujímavý, ale náročnejší na financie a bez sociálnych sietí, o ktoré by sa mohli opierať. Zvláštnym spôsobom vykorenený.
"Trošku závidím ľuďom, ktorí si môžu dovoliť ten komfort a začínať svoju kariéru v známom meste, obklopení rodinou a priateľmi," hovorí bývalá Zuzanina spolužiačka Lenka Škorpilová. "Začať na novom mieste a súčasne sa aj presťahovať do neznámeho mesta je síce zaujímavé, ale veľmi náročné. Ale v rodnom meste by som nemohla robiť to, čo som študovala, a tak som veľa iných možností nemala."
Zuzana s Lenkou sa zhodujú, že najťažšie je nájsť si vyhovujúce bývanie. "Ak si nemôžete dovoliť samostatný byt, musíte si nájsť vhodných spolubývajúcich a to vôbec nie je ľahké. Byty sú totiž projektované pre rodiny, a je veľmi dôležité s kým bývate, aby ste sa dokázali rešpektovať a mali aspoň aký-taký pocit súkromia," vysvetľuje Lenka.
Do istej miery žijú títo noví Bratislavčania slobodne - podobne ako priatelia z rovnomenného amerického seriálu. Zároveň sú však ľuďmi bez domova. Bratislava ešte nie je ich, ale v rodnom meste sú už tiež trochu cudzincami.
"Každý potrebuje niekoho, s kým by si rozumel a pretože títo mladí ľudia nemajú v Bratislave korene, vytvárajú určitým spôsobom homogénnu skupinu. Spája ich to, že prešli podobným vývojom a chvíľu im trvalo aj to, kým si vybudovali v zamestnaní zázemie. Preto si lepšie rozumejú navzájom ako s miestnymi ľuďmi," hovorí psychologička Brigita Trimajová. "Dnes si mladí takýmto spôsobom aj trošku predlžujú mladosť - ak nie sú odhodlaní navždy zostať tu, tak sa môže posúvať aj čas, keď sa odhodlajú založiť si rodinu."