Albert Marenčin - Vydavateľstvo PT, Bratislava 2006
Amélie Nothomb je jedna z najznámejších a najčítanejších súčasných belgických autoriek. Fascinuje a šokuje nielen originalitou a pestrosťou tvorby, ale aj výzorom, vystupovaním a životným štýlom. Samota vo dvojici v domčeku na okraji lesa, dožiť tu do konca svojich dní, to je sen Emila a Júlie. Proti ich očakávaniam sa v dokonalej samote objaví sused, ktorý sa u nich začne pomaly zahniezďovať.
Verše pred svitaním. Básne nie(len) o láske a šťastí
Ikar, Bratislava 2006
Výber ľúbostných básní od súčasných slovenských básnikov. Sú v ňom vyznania už nežijúcich velikánov našej literatúry i básnikov zatiaľ menej známych. Inak sa pozerá na lásku ironicko-vášnivý Vojtech Mihálik, inak satirik Tomáš Janovic, inak sklamaný Ivan Kolenič. Rovnako rozmanito však píšu o láske i ženy: Magda Baloghová, Mila Haugová, Dana Podradská.
Stefan Chwin: Hanemann
Kalligram, Bratislava 2006, preklad Karol Chmel
Nielen nobelovského Güntera Grassa osudovo priťahuje Gdansk, mesto s tisícročnými dejinami, kde sa vždy tesne stretávali a často aj prelínali rôzne kultúry, jazyky a náboženstvá. Stefan Chwin (1949) odhaľuje predovšetkým pomerne nedávnu minulosť a stopy, ktoré za sebou nechali nemeckí obyvatelia slobodného mesta Gdansk. O jednom z nich, ktorý je však fiktívnou literárnou postavou, píše vo svojom doteraz najúspešnejšom románe Hanemann.
Ivan Žucha: O prirodzenosti vecí
Drewo a srd, Bratislava 2005
"Ak je menej viac, nič je všetko. Úsudok je presný, hoci prekvapí našu prežúvavú nezvedavosť. Je poučenie: presnosť škodí, ak jej je priveľa. Len o štipku menej je o štipku viac. Úsudok je správny, lebo je neveľmi presný," píše psychiater, spisovateľ a publicista Ivan Žucha. Texty tejto jeho najnovšej knihy možno označiť ako prechod medzi "malými básňami v próze" a "malými prózami vo veršoch".
Tomáš Petřivý: Hra o všetko
F. R. & G., Bratislava 2005, zostavil Oleg Pastier
Hra o všetko je kniha v tomto okamihu dostupných, reálne existujúcich literárnych fragmentov tvorby Tomáša Petřivého (1955 - 1986), ktorý po podpise Charty 77 a následnom vyhodení z pražskej FAMU publikoval svoje texty v samizdate. Básne, prózy, eseje, preklady či rozhovor s Václavom Havlom. Ale kniha je tiež dokumentom textov o ňom a o jeho tvorbe z pera Františka Mikloška, Jána Budaja, Marty Frišovej, Pavla Vilikovského, Oľgy Gyarfášovej a ďalších.
Robert van Gulik: Motív vŕbovej halúzky
Slovenský spisovateľ, Bratislava 2006
Sudca Ti, dočasne vymenovaný za guvernéra v cisárskom sídelnom meste, má plnú hlavu starostí so zvládnutím šíriaceho sa moru, a tak v ňom smrť bohatého obchodníka sprvoti nevyvolá pochybnosti. Jeho pozornosť upúta až objav zohaveného tela ďalšieho predstaviteľa vyšších kruhov, zvrhlíka, vyžívajúceho sa v týraní žien.
Kaat Vrancken: Jé, jé, jé
Aspekt, Bratislava 2006, preklad Jana Cviková a Dominika Formánková v spolupráci s Adamom Bžochom
Janka chce vedieť, ako je to s ospevovanou láskou na veky vekov jé, jé, jé. Prečo sme niekedy šťastní, a inokedy nie. Čo sa deje pri bozkávaní. Prečo mamina trošilililinku klame. Aký je osud mŕtveho stromu. Prečo sa ten chlapec s dievčaťom toľko bozkávajú. Čo znamená fis vil bí. A ešte všeličo iné.
Janko Jesenský: Slnečný kúpeľ (najkrajšie prózy)
Vydavateľstvo Matice slovenskej, Martin 2005
Knižka je ďalším prírastkom do edície slovenskej klasiky edície Zlatá niť. Janko Jesenský patrí k prvým tvorcom modernej slovenskej literatúry a reprezentantom jej prvej vlny. V predkladanej knižke sa nachádza 12 z autorových najkrajších próz, napr. Štvorylka, Slnečný kúpeľ, Pani Rafiková a ďalšie. (ba)