BRATISLAVA - Politické strany majú päť týždňov, aby predložili kandidačné listiny do parlamentných volieb. Výber vhodných kandidátov na poslancov sa tak musí veľmi urýchliť. Strany pôvodne počítali so schvaľovaním kandidátok až v júni.
Parlament sa zrejme opäť významne obmení, pretože z neho vypadnú viacerí nezávislí poslanci. Noví prídu, ak bude úspešná SNS aj Smer, ktorého podpora vyzerá vyššia ako v minulých voľbách, bude mať zrejme nové poslanecké tváre.
Farby KDH bude naďalej obhajovať dlhoročný poslanec František Mikloško, hoci svojho času zvažoval, či neodíde do politického dôchodku. "Predsedníctvo KDH ma navrhlo na ôsme miesto, Rada KDH rozhodne," hovorí. Ústredný tajomník KDH Pavol Abrhan povedal, že isté miesto má len predseda strany Pavol Hrušovský.
V minulosti pred voľbami vždy panovala neistota v klube HZDS. Podpredseda strany Milan Urbáni "za nepravdy" označil správy médií, že kandidátku určuje šéf strany Vladimír Mečiar. "Je absolútna férovosť," tvrdí. Všetko má v rukách výberová komisia vedená Mečiarom, vyberá z databázy asi 400 kandidátov. Prihliada na výsledky posledných volieb, odbornosť a názor regiónov a Mečiar má len "právo veta ako v každej poriadnej strane". Na otázku, či napríklad kandidatúru Jána Cupera poznačí jeho nehoda, Urbáni odpovedal: "Nechcite odo mňa vyjadrenie." HZDS zažilo v parlamente asi najväčšie otrasy, oproti výsledku volieb v roku 2002 má o 14 poslancov menej. Podľa Urbániho budú aj preto zvažovať históriu a vernosť strane.
V Smere nie je podľa podpredsedu Roberta Kaliňáka žiadna nervozita. Na kandidátku by sa malo dostať vedenie strany. Na otázku, či bude na kandidátke aj Dušan Jarjabek, ktorý bol predtým v HZDS, Kaliňák povedal, že asi áno "pre jeho odbornosť". Kandidovať chce i europoslankyňa Monika Beňová, ak bude úspešná, Brusel opustí.
Poslankyňa KSS Dagmar Bollová často v parlamente zápalisto diskutovala so svojimi politickými odporcami. Nevie, či sa opäť objaví na kandidátke, pretože ju musí niekto navrhnúť. "Nie som nervózna."
V SMK zrejme k veľkým prekvapeniam nepríde. Strana zohľadňuje regionálny princíp a republiková rada môže v tajnom hlasovaní ešte kandidátku zmeniť. Podľa predsedu poslaneckého klubu Gyulu Bárdosa po zvýšení váhy preferenčných hlasov (krúžkovania) môžu vo voľbách na kandidátke nastať aj prekvapenia. Pre poslancov SMK bude preto dôležitá aj známosť a kampaň v regióne.
V SDKÚ rozhodnú primárky. Podpredseda strany Pavol Kubovič povedal, že poslanci si musia uvedomiť svoju regionálnu príslušnosť, pretože prezídium má "obmedzený počet iba 15 návrhov". V návrhoch prezídia sa môže prejaviť nespokojnosť s niektorým poslancom.
SF chce byť otvorené aj pre nestraníkov.