Stefania Belmondová zapaľuje olympijský oheň. FOTO - REUTERS |
Vznešenosť a emócie, charakterizoval v sobotu francúzsky športový denník L' Equipe slávnostné otvorenie XX. zimnej olympiády v Turíne. Paríž galantne, a pravdivo, priznal svojmu talianskemu "sokovi" v schopnosti tvoriť krásne veci rovnocenné postavenie na piedestáli. Od baletu, módy, lyrických básní až po hypermoderné prototypy karosérií áut.
Umelecký šprint históriou kultúr sa v piatok neskoro večer končil aj hodinami rozkrútenými monopostom ferarri s piatimi olympijskými kruhmi. To tu ešte nebolo. Jubilejné ZOH otvorili veľkolepo, chýrny módny návrhár a dizajnér Giorgio Armani navrhol modely pre šesťtisíc účinkujúcich v trojhodinovej šou plnej rytmu, vášne a rýchlosti.
Tiež krásnych a vznešených dám. Olympijskú vlajku niesli výlučne ženy. Okrem tria olympijských šampióniek - Manuela Di Centaová (Taliansko), Maria Mutolová (Mozambik) a Nawal Moutawakilová (Maroko) - aj legendárna domáca filmová diva Sophia Lorenová, čílska spisovateľka Isabel Allendeová, americká herečka Susan Sarandonová, kenská držiteľka Nobelovej ceny za mier Wangari Maathaiová a kambodžská bojovníčka za ľudské práva Somaly Mamová.
Pocta zapáliť olympijský oheň pripadla ôsmim hviezdam talianskeho športu. Ale jednej zvlášť - Stefanii Belmondovej. Ona bola desaťtisícou prvou bežkyňou s posolstvom z Olympie. Ruky najúspešnejšej talianskej olympioničky na zimných hrách priložili fakľu k oblúku, a ten rozpálil ohňostroj štýlu bengálskych ohňov, ktorý iskru dômyselne doviedol až na vrchol 52 metrov vysokého pylónu.
Tridsaťsedemročná Belmondová (*13. januára 1969), mamička dvaapolročného Mathiasa pochádza z piemontského horského mestečka Vinadio, v Turíne je doma. Tentoraz bude olympiádu komentovať v televízii. Na predošlých piatich ZOH súťažila, zo štyroch si priniesla medaily - 2 zlaté (1992, 2002), tri strieborné a päť bronzových v behoch na lyžiach.
"Zapaľovať oheň je vecou srdca. Pre mňa znamená viac ako medaily. Som pyšná. Pripravili sme krásnu i dojímavú slávnosť. Malé dievčatko spievalo emotívnu taliansku hymnu a keď Maestro Pavarotti zaspieval na záver lyrickú áriu z opery Turandot, nedýchala som - ako celý štadión. Plakala som. Na predchádzajúcich olympiádach som otvorenie vždy sledovala v televízii, na druhý deň som už súťažila. Keď som sa chystala prevziať pochodeň z rúk mojej zjazdárskej priateľky Deborah Compagnoniovej, mala som trému. Prešla ma, úplne ma opantali silné emócie. Bolo to magnifico (veľkolepé)," napísala na internetovú stránku turínskej olympiády slávna talianska lyžiarka. (pf)
Talianska galaprehliadka
Po 11-tisíckilometrovej púti prinieslo na Stadio Olimpico v Turíne olympijskú pochodeň osem domácich olympijských víťazov v poradí: zjazdár Alberto Tomba, bežecká štafeta Marco Albarello, Maurilio de Zolt, Giorgio Vanzetta, Silvio Fauner, zjazdár Piero Gros, zjazdárka Deborah Compagnoniová, bežkyňa Stefania Belmondová.