Naši bežci na lyžiach Martin Bajčičák, Ivan Bátory a Michal Malák prešli včera v Pragelate s desiatkami ďalších pretekárov kontrolou krvi, každému odobrali zo žily 5 mililitrov. "Kým sa večer alebo na druhý deň ráno nedozvieme výsledky testov, budeme žiť v napätí," priznal MUDr. Miloš Kapko, lekár našich bežkárov na zimnej olympiáde. Minulý týždeň v sobotu nepripustili Bajčičáka v Davose na štart pretekov Svetového pohára na 15 km klasicky pre zvýšenú hladinu hemoglobínu v krvi (hranica je 17,0 gramu na deciliter, nameraná hodnota bola 17,5), chýbal tak v predolympijskej generálke. "Dostal som na papieri správu od organizátorov, že v záujme svojho zdravia nemôžem nastúpiť na štart," vravel o nepríjemnosti z Davosu Bajčičák. Zvýšená hladina hemoglobínu sa v tomto prípade neberie ako doping, ale pretekár má 5-dňový zákaz pretekať.
V piatok ráno, v deň slávnostného otvorenia zimnej olympiády, už vyšlo najavo, že z prvej meranej skupiny v Pragelate neprešli testami ôsmi bežkári - tri ženy a päť mužov - medzi nimi aj známa nemecká reprezentantka Evi Stehleová-Sachenbacherová. Zo svojho programu tak museli vypustiť štart v nedeľňajšom skiatlone. Dnes ráno možno pribudnú ďalšie mená.
"Keďže olympijské trate v Pragelate sú v nadmorskej výške 1600 metrov, príprava sa v tejto sezóne odlišovala od ostatných," vysvetľoval 34-ročný lekár našich bežkárov. "Ak sme po minulé roky išli na vysokohorskú prípravu dva razy, tak v tejto sezóne sme boli v horách päť ráz a dovedna dvesto dní z roka. Bežcom sa po tréningu v takomto prostredí prirodzenou cestou zvyšuje hladina hemoglobínu, čo umožňuje lepšie prenášanie kyslíka a vyššie výkony."
Normálny človek má vo svojej krvi asi 14,5 gramu hemoglobínu na deciliter, športovec okolo 15,5. Sú však aj výnimky ako Bajčičák, čo majú od prírody zvýšenú hodnotu 16,0 - 16,5, čo ich zvýhodňuje napríklad vo vytrvalostných behoch. Ba v medicíne poznajú aj extrémne číslo 17,2.
Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) stanovila pre možnosť štartovať v pretekoch hranicu 17,0. Rôzne medzinárodné federácie majú iné limity, napríklad biatlon aj cyklistika majú vyššie povolené čísla než bežci na lyžiach.
"Krv našich reprezentantov máme podľa našich zistení prenosným prístrojom pod kontrolou. Preto nás v Davose prekvapilo, že Bajčičákove hodnoty vybehli po meraní v laboratórnych podmienkach nad limit. Drobné odchýlky mohlo spôsobiť aj rozdielne kalibrovanie prístrojov, ten náš nepatrí medzi najdokonalejšie," pripustil MUDr. Kapko. Do Švajčiarska sa slovenská výprava minulý týždeň presunula z vysokohorskej prípravy v talianskom Saiser Alm. Aj Bátory mal pred štartom v Davose mierne hodnotu hemoglobínu, no zostal v norme a v pretekoch obsadil solídne 16. miesto. Problémy s kontrolami krvi neobišli ani pretekárov z ďalších krajín.
Od stredy sa naši bežkári pripravujú v Pragelate. Dvadsaťdeväročný Bajčičák tvrdil, že členitá trať nedeľňajšieho skiatlonu - čo je 15 km klasicky a 15 km voľnou technikou - je preňho ako ušitá. Vlani na majstrovstvách sveta v Oberstdorfe obsadil v tejto disciplíne 4. miesto, len polsekunda ho delila od medaily.
"V tréningu v Pragelate sme dbali na vhodné zaťaženie, pitný režim a kontrolovali sme aj hmotnosť pretekárov. Verili sme, že hodnota hemoglobínu sa po týždni upraví prirodzenou cestou. Nikdy by sme si nedovolili zasahovať zakázanými prostriedkami do organizmu pretekárov," zdôraznil lekár.
Napriek tomu však MUDr. Kapko po včerajšej kontrole nemal stopercentnú istotu, že Bajčičák bude môcť v nedeľu štartovať: "Na 80 percent som presvedčený, že Martin na skiatlon nastúpi a všetko sa potom už dostane do normálnych koľají." Bajčičák sa včera pripravoval podľa plánu, dnes má v programe výber lyží. Na klasický aj skejtový štýl má k dispozícii po osem párov. Stop z lekárskych testov by bolo preňho pohromou, s akou pred vrcholným podujatím kariéry nerátal ani v najčiernejších snoch.
Autor: on