Tričko s bábkou na šnúrkach z komunistickej hviezdy je jedným z víťazných návrhov z výtvarnej súťaže Tričkom proti komunizmu. FOTO - ČTK |
Tichá ľavicová koalícia českých sociálnych demokratov a komunistov, ktorá hrozí po voľbách, v parlamente už dlhšie bez problémov funguje.
Naposledy sa tak stalo v stredu, keď obe strany presadili dva kontroverzné zákony, nový Zákonník práce a zákon o neziskových nemocniciach.
Sociálni demokrati a komunisti majú v dvestočlennom parlamente dohromady bezpečnú väčšinu 111 hlasov, a tak ľahko prehlasujú aj spojené sily ostatných troch strán, opozičnú ODS a vládnych ľudovcov a liberálov.
Zákonníku práce vyčítajú, že dáva priveľkú moc odborom, presnejšie odborárskym bossom, ktorí pritom zastupujú iba menšinu zamestnancov. Zamestnávatelia tvrdia, že firmám skomplikuje prijímanie aj prepúšťanie zamestnancov, a tým aj pružne reagovať na požiadavky trhu a že zníži produktivitu. Podľa odborárov im naopak Zákonník práce pomôže zaistiť sociálny zmier.
Zákon o nemocniciach ráta so vznikom zoznamu asi 140 verejných neziskových nemocníc, s ktorými budú musieť zdravotné poisťovne uzavrieť zmluvy. Nemocnice do zoznamu vyberie ministerstvo zdravotníctva. V Čechách dnes funguje asi 200 nemocníc. Tým, čo nebudú na zozname, hrozí, že im budú poisťovne preplácať iba najnevyhnutnejšie úkony, prípadne si budú musieť pacienti platiť všetko sami.
Ide väčšinou o nemocnice v majetku krajov alebo súkromné. Podľa hajtmanov krajov, patriacich väčšinou k opozičnej ODS, hrozí týmto nemocniciam zánik, čo ohrozí zdravotnú starostlivosť v mnohých častiach krajiny. Minister zdravotníctva David Rath podľa nich zákon vymyslel, aby nemocnice donútil stať sa neziskovkami a aby si ich podriadil. Rath naopak tvrdí, že nemocnice nemajú jediný dôvod, prečo by tak nemali urobiť.
Minulý týždeň komunisti socialistom pomohli pri inej príležitosti. Spolu zabránili, aby sa predĺžila činnosť parlamentnej komisie vyšetrujúcej privatizáciu energetického koncernu Unipetrol. Tú sprevádza podozrenie z korupcie, do ktorej by mohli byť zapletené špičky sociálnej demokracie vrátane expremiéra Stanislava Grossa.
Podľa prieskumov by voľby v júni, vyhrali opoziční občianski demokrati. Ich náskok však sociálni demokrati stále znižujú a podľa posledných prieskumov sú vpredu iba o jediné percento.
Sociálni demokrati by spolu s komunistami získali v parlamente väčšinu. Líder ČSSD a premiér Jiří Paroubek tvrdí, že by chcel po voľbách menšinovú vládu sociálnej demokracie s podporou naprieč stranami. Väčšina analytikov to prekladá ako vládu s podporou komunistov. Občianski demokrati aj dnes vládni ľudovci svoju predvolebnú kampaň stavajú medzi iným na hrozbe návratu komunistov k moci v prípade vlády sociálnej demokracie.