Medzi službami, ktorých sa liberalizácia netýka, je podľa návrhu Európskej komisie aj doprava. FOTO - ČTK |
BRUSEL - Predstavitelia šiestich štátov Európskej únie vrátane Česka vyzvali Európsku komisiu, aby nedopustila oslabenie svojho návrhu smernice o liberalizácii služieb. Budúci týždeň o nej bude rokovať Európsky parlament.
Zástupcovia konzervatívneho a socialistického klubu v europarlamente sa už priblížili ku kompromisu, ktorý by znamenal ústup od pôvodného projektu, okrem iného preto, že opúšťa zásadu krajiny pôvodu. Podľa nej by mohli byť služby v únii poskytované krátkodobo cez hranice podľa práva krajiny, odkiaľ poskytovateľ pochádza. Signatári chcú, aby sa komisia postavila proti tlaku ľavice a odborov.
List komisárovi Charliemu McCreevymu podpísaný členmi vlád Británie, Holandska, Španielska, Poľska, Maďarska a českým ministrom priemyslu a obchodu Milanom Urbanom, sa výslovne o spomenutej zásade nezmieňuje, vyslovuje sa však proti "rozriedeniu" smernice. Z jej dosahu podľa signatárov nemajú zmiznúť rozsiahle sektory európskej ekonomiky a žiadajú, aby únia odstránila nadbytočné prekážky na vysielanie pracovníkov do zahraničia.
Komisia už dala najavo, že sa podriadi výsledku parlamentného hlasovania aj za tú cenu, že jej text sa oslabí, čo pôjde na úkor vyššej konkurencieschopnosti európskej ekonomiky. Predseda komisie José Barroso podľa zdroja citovaného v denníku Financial Times verí, že aj pozmenený zákon môže žiť a priniesť hospodárske výsledky.
List pripomína McCreevymu jeho slová, že aplikácia smernice o službách môže v únii vytvoriť až 600-tisíc pracovných miest a výrazne podnietiť ekonomickú výkonnosť. "Rozhodne súhlasíme s názorom komisie, že potreba reformy a vyššej konkurencieschopnosti je silnejšia než kedykoľvek predtým," píše sa v liste. Komisia má v tomto smere vyslať jasný signál.
Kompromisný návrh parlamentu síce zakazuje celý rad dnes bežných prekážok na pohyb služieb, ale stále umožňuje členským štátom, aby ho podmieňovali splnením niektorých podmienok. Obmedzenia majú byť "nediskriminačné, obmedzené a vyvážené". Z návrhu komisie majú vypadnúť aj články, ktoré zakazujú klásť prekážky vysielaniu zamestnancov cudzej firmy, čo služby vykonávajú. Inak sa režim týchto vysielaných pracovníkov riadi zvláštnou smernicou únie, ktorá nariaďuje, že sú podriadení predpisom krajiny, kde pôsobia.
Konzervatívna Európska ľudová strana - Európski demokrati s návrhom zmiešanej poslaneckej skupiny zatiaľ nevyslovila konečný súhlas. Naďalej sa diskutuje aj o tom, na ktoré služby sa bude smernica vzťahovať. Ľavica a odbory presadzujú, aby sloboda pohybu služieb neplatila pre žiadne služby verejného záujmu vrátane dodávok vody, plynu či elektriny.
Politické kluby v europarlamente budú v rozhovore pokračovať v pondelok. Na utorok je naplánovaná rozprava aj diskusia v kolégiu Európskej komisie. V Štrasburgu budú vtedy proti pôvodnej verzii smernice demonštrovať desaťtisícky odborárov. Europarlament bude hlasovať vo štvrtok.