PREŠOV - Zamestnanci Fakultnej nemocnice J. A. Reimana v Prešove sú pripravení vstúpiť do ostrého štrajku. Podľa výplatných pások, ktoré dostali v stredu, sa príjem väčšiny z nich v porovnaní s vlaňajškom zníži až o niekoľko tisíc korún.
Nový systém odmeňovania, ktorý platí od januára, im garantuje 80 percent z doterajšieho príjmu, zvyšných 20 percent tvorí pohyblivá zložka, ktorú nemocnica vyplatí len v prípade vyrovnaného hospodárskeho výsledku. Odborári žiadajú zvýšenie miezd o 35 percent, čo je podľa vedenia najväčšieho zdravotníckeho zariadenia v Prešovskom kraji nereálne. Kolektívne vyjednávanie je zatiaľ na mŕtvom bode. Ani jedna strana nemieni ustúpiť.
"Ak sa nedohodneme na ďalšom stretnutí, využijeme inštitút sprostredkovateľa. Keď neuspejeme ani potom, vstúpime do štrajku. Samozrejme, v medziach zákona, aby sme neohrozovali zdravie pacientov," povedal predseda odborov Štefan Hudačko.
Vo štvrtok sa zišlo na členskej schôdzi odborov okolo 350 zamestnancov, aby vyjadrili svoju nespokojnosť. "Podľa nového systému odmeňovania sa už nevyplácajú nočné služby, práca cez víkend a ďalšie príplatky. Zdravotné sestry takto prídu mesačne o dve až štyri tisícky, lekári o tri- až osemtisíc," tvrdí Hudačko, lekár ORL oddelenia. Aj on pocítil mzdovú smernicu na výplatnej páske: "Za január dostanem v porovnaní s predchádzajúcimi mesiacmi asi o päťtisíc menej."
Odborári sú presvedčení, že vedenie sa snaží znižovaním nákladov na mzdy zlepšiť hospodárske výsledky, ktoré sú predpokladom transformácie nemocnice na akciovú spoločnosť. "Z peňazí zamestnancov chcú znižovať dlh, ktorý vlani dosiahol okolo dvesto miliónov korún," tvrdí Hudačko.
"Je to hrubá demagógia," oponuje námestník riaditeľa Vladimír Goč. Systém odmeňovania sa podľa neho striktne opiera o Zákonník práce. "Vyššia kolektívna zmluva doteraz nebola podpísaná, kolektívna zmluva v našom zariadení stratila platnosť koncom minulého roku. Sme pripravení rokovať. Výsledkom by mal byť kompromis. Chceme sa dohodnúť. No dopredu hovorím - zvyšovanie platov o 35 percent je nereálne."
Odborári sa s vedením nemocnice majú stretnúť vo štvrtok na budúci týždeň.
Ako sa vyvíjala situácia v nemocnici
- 21. 10. 2005
Vedenie nemocnice údajne neumožnilo zamestnancom zúčastniť sa na stretnutí s premiérom Mikulášom Dzurindom a ministrom zdravotníctva Rudolfom Zajacom, ktorí navštívili nemocnicu. Narýchlo zvolaný míting odborárov vedenie označilo za nelegálny, odbory ho po hrozbe sankcií na poslednú chvíľu odvolali.
- 17. 1. 2006
Pár hodín po neúspešnom prvom kole kolektívneho vyjednávania o mzdách vyhlásili odbory nemocnice štrajkovú pohotovosť bez časového obmedzenia. Dôvodom bola nová mzdová smernica, ktorú vedenie údajne prijalo bez vedomia odborárov. Vedenie nemocnice informáciu o štrajkovej pohotovosti komentovalo slovami, že nátlaku nepodľahne.
- 2. 2. 2006
Odbory usporiadali počas obednej prestávky pred budovou riaditeľstva protestný míting. Zúčastnilo sa na ňom okolo 300 zamestnancov. Vedenie nemocnice ho vyhlásilo za protizákonný.
- 9. 2. 2006
Po doručení výplatných pások vyjadrilo na členskej schôdzi odborov asi 350 zamestnancov nespokojnosť s novým systémom odmeňovania. Trvajú na kolektívnom vyjednávaní. V prípade neúspechu sú pripravení vstúpiť do štrajku.