Chris Blackwell v strede medzi Bonom a prezidentom akadémie Neilom Portnowom. FOTO - REUTERS |
Americká hudobná akadémie vo štvrtok večer nemyslela len na súčasné hviezdy, ale ocenila aj zopár pozoruhodných mien, ktoré v minulosti menili dejiny hudby. Medzi ocenenými nechýbal podľa AP vydavateľ a producent Chris Blackwell, bluesman Robert Johnson alebo rockové trio Cream.
Aj malé hudobné vydavateľstvo môže výrazne zasiahnuť do svetovej popmusic. To je prípad značky Island a jej zakladateľa Chrisa Blackwella, ktorá má vo svojom katalógu mená, ako sú Bob Marley, Tom Waits, Roxy Music, Jethro Tull a U2. Z novších mien pod krídlami firmy s logom farebnej palmy pôsobí PJ Harvey, The Killers alebo The Bravery.
Blackwell sa nebál riskovať, nikdy netlačil na hudobníkov, aby boli komerční - možno aj preto mal vždy čuch na výrazné talenty - bol medzi prvými, kto v Británii začiatkom 70. rokov výrazne spropagoval jamajské reggae a spolu s ním aj vychádzajúcu hviezdu Boba Marleyho.
Nebyť Blackwella, U2 by sa vo štvrtok netešili z piatich cien Grammy. Podpísal s nimi zmluvu napriek tomu, že ich všetky predchádzajúce firmy odmietli. "Keby U2 začínali v dnešnej klíme, nedostali by sa ani po druhý album. Je to smutné, vlastne veľmi smutné, pretože dnes sa nám tak dobre darí," povedal so smiechom Bono, ktorý prišiel osobne Blackwellovi zablahoželať. "Len som ich nechal robiť to, čo chcú," povedala o U2 ocenená legenda.
Akademici si spomenuli aj na mýtického Roberta Johnsona, kráľa blues z Delty. Ako 27-ročného ho zavraždili za záhadných okolností v roku 1938 a zostalo po ňom iba zopár nahrávok, ktoré sa stali kľúčovými pre budúcnosť populárnej hudby. Na jeho skladbách vyrástla bluesová scéna, ako aj The Rolling Stones, Eric Clapton alebo Bob Dylan. Cenu si za neho prevzal jeho syn Claude, ktorý sa iba nedávno dozvedel, že je priamym potomkom slávneho bluesmana.
Ďalšia čestná Grammy putovala do rúk basgitaristu Jacka Brucea zo skupiny Cream. Britské trio bolo v šesťdesiatych rokoch prvou superskupinou, v ktorom sa stretli najlepší inštrumentalisti svojho času. Okrem Brucea v nej pôsobili gitarista Eric Clapton a bubeník Gigner Baker. Minulý rok táto legenda absolvovala veľký comeback.
Malé gramofóniky putovali aj do rúk nedávno zosnulého komika Richarda Pryora, folkovej skupiny The Weavers, v ktorej pôsobil Pete Seeger, Davida Bowieho, country speváka Merle Haggarda alebo opernej divy Jessye Normanovej.
Autor: peb