Okrasné dreviny musíme v zime chrániť.
Okrasné kríky, napríklad trojpuk, ktoré sa dlho neorezávali, vyzerajú neupravene. Obyčajne majú vyholené, preschnuté vetvičky. Cielený rez počas dvoch rokov zázračne zmení vzhľad kríka. V prvom roku vyrežeme polovicu všetkých halúzok rastúcich po obvode kríka. Režeme ich, pokiaľ je to možné, v dňoch, keď nemrzne.
V lete vyrastie veľký počet nových výhonkov. V nasledujúcej zime vyrežeme druhú polovicu starých vetvičiek. Zmladzovanie kríkov sa správne má robiť každý druhý až tretí rok, pričom vždy treba vyrezávať časť spodných najstarších vetvičiek. Týmto spôsobom sa dosiahne postupná regenerácia a stále zelená kulisa v záhrade. Na jar však treba zrezané kríky prihnojiť a zavlažiť.
Sneh striasame z vetvičiek
V zime sa počasie často rýchlo mení. Striedajú sa teplé dni s mrazom, so snehovými chumelicami alebo aj s dažďom. Na nádielku suchého snehu môže napadať ďalšia vrstva mokrého snehu. Niekedy sa suchý sneh na halúzkach rozpustí a primrzne, čo môže vetvičky obalené ľadom poškodiť, najmä pri veľmi nízkych teplotách. Ohrozené sú najmä stále zelené listnaté dreviny, ktoré sú veľmi citlivé. Romantickej snehovej prikrývky sa preto rýchlo zbavíme. Z drevín ju opatrne strasieme. Sneh po obvode koreňového balu však neškodí, naopak, drevine prospieva.
Rastliny pri holomrazoch
Ak v zimnom období nie je sneh, vyskytujú sa holomrazy. Okrasné dreviny a trvalky, najmä chúlostivejšie druhy, preto musíme chrániť. Okolo rastlín nasypeme pohrabané lístie, alebo ich prikryjeme čečinou. Stále zelené dreviny chránime aj pred slnkom. Pripravíme si ľahké skladacie paravány tak, že na drevený rám starostlivo napneme jutovinu a rámy spojíme háčikmi.
KRESBA - AA
Stále zelené dreviny chránime aj pred slnkom.
Autor: Ing. KATARÍNA KETTMANNOVÁ