„Veľké problémy budem mať s úväzkármi, ktorým budem musieť zmeniť zmluvy,“ povedal pre SME dekan Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Miron Zelina. „Väčšina z nich má dve-tri zamestnania. Podľa nového zákona však budú môcť týždenne pracovať maximálne 48 hodín, aj keď pracujú pre viacerých zamestnávateľov. Budú mať na výber - škola alebo iné zamestnanie. Koľkí z nich si povedia - čo by som za tých pár korún učil? Pôjdem robiť inde. Nespokojnosť bude obrovská.“
Samostatnou kapitolou sú dôchodcovia - tí budú môcť na školách pracovať len jeden rok. Vysoké školy sa už teraz dohovárajú takýmto spôsobom: „Môj kurič (dôchodca) bude robiť rok u teba, a potom mi ho pošleš naspäť. Ja si zase na oplátku vezmem tvoju upratovačku (dôchodkyňu) a po roku si ju zoberieš naspäť.“
A v duchu sa všetci pýtajú: „Aký má zmysel takéto pendlovanie?“
Skutočný problém však nastane pri profesoroch - dôchodcoch. Tí sú totiž zárukou akreditácie študijných odborov - ak budú musieť po roku odísť, škola stratí garanta a môže prísť o akreditáciu.
„Chápem snahu autorov o zmeny v školstve, ale štát nevytvoril podmienky na takéto radikálne zásahy,“ myslí si Miron Zelina.
Na ministerstve školstva sa k tejto téme nechceli vyjadrovať s odôvodnením, že zákon o verejnej službe nie je z ich „dielne“. Tvrdia však, že riešenie existuje: „Na slovenských vysokých školách máme okolo 1000 študijných odborov. Medzinárodná klasifikácia ich pritom pozná len asi 250. Ak vysoké školy znížia počet študijných odborov, alebo ich zlúčia, budú potrebovať menej garantov,“ povedali nám na sekcii vysokých škôl.
Je možné, že sa bude aj prepúšťať a to v súvislosti so zvyšovaním platov učiteľom. Ak na vyššie platy pedagógom vláda nevyčlení dosť peňazí, budú si to musieť školy vyriešiť samé: „Sú školy, kde na jedného učiteľa pripadá 20 študentov, sú aj také, kde na jedného učiteľa pripadajú štyria. Musia mať školy desaťtisíc zamestnancov? Radšej nech ich majú menej, ale kvalitných, ktorých si aj dobre zaplatia. Zákon im hovorí, čo im musia dať minimálne, ale koľko im dajú navyše, to je na nich,“ priznávajú na ministerstve. (sr)