ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
BRATISLAVA - Vstup talianskeho Enelu do Slovenských elektrární už môže zastaviť len parlament. Zákonodarcovia ešte musia schváliť zákon o národnom jadrovom účte, ktorý bol jednou z podmienok talianskeho strategického investora. Proti budú hlasovať HZDS a Smer, ktoré sa snažia privatizáciu elektrární zastaviť. Nový člen opozície, KDH, by mal hlasovať za. Ak zákon neprejde, Enel možno od transakcie ustúpi.
Vláde hrozí medzinárodný súd
Ak zákon parlament schváli, budú sa slovenskí odberatelia elektriny nasledujúcich dvadsať rokov spolu so Slovenskými elektrárňami skladať na 15-miliardový dlh, ktorý vznikol vo fonde na likvidáciu jadrových zariadení. Na národný jadrový účet mali prispievať piatimi haliermi z každej spotrebovanej kilowatthodiny. Zákon taktiež určuje, ako sa bude platiť za likvidáciu jadrových zariadení, teda dvoch blokov elektrárne v Jaslovských Bohuniciach a zároveň stanovuje, kto a ako môže z účtu čerpať.
"Schválenie zákona o národnom jadrovom účte je pre nás stále dôležité," zopakovala pre SME hovorkyňa Enelu Roberta Vivenzio. Taliani sú podľa nej presvedčení, že obchod napriek delikátnej politickej situácii úspešne dokončia. Vstup Enelu do elektrární ako 66-percentného akcionára by sa mal uzavrieť do konca apríla. Ak by sa pre zablokovaný zákon zastavil, Slovensku podľa európskeho práva hrozí medzinárodný súd.
Zákon zrejme zachráni KDH
KDH, ktoré by mohlo priechodnosť zákona, a tým aj privatizáciu zablokovať, pravdepodobne jadrový účet podporí. "KDH svoj postoj nemení podľa volebných preferencií," odpovedal poslanec a podpredseda hnutia Pavol Minárik. Pre Trend povedal, že vláda môže naďalej počítať s podporou hnutia.
Proti jadrovému účtu bude hlasovať opozícia, ktorá sa snaží privatizáciu elektrární zastaviť. Poslanec za HZDS a bývalý šéf elektrární Tibor Mikuš je presvedčený, že privatizácia 66 percent akcií elektrární je chybný krok. Slovensko podľa neho predáva väčšinový podiel v podniku príliš lacno, keďže sa ministerstvo hospodárstva dohodlo s Enelom na cene 840 miliónov eur, teda necelých 32 miliárd korún.
Najnižšia prijateľná cena je podľa Mikuša 100 miliárd korún, i keď si myslí, že podnik netreba predávať vôbec. Ako príklad spomenul Česko, kde vláda nakoniec predaj elektrární zastavila. Vstup Enelu do elektrární môže podľa neho znamenať problémy so sebestačnosťou krajiny v dodávkach elektriny. Strategický investor totiž nemusí predávať elektrinu na Slovensku. Môže ju za lepšie ceny predať hocikde v Európe, kde bude podľa predpokladov chýbať 10 až 15 percent elektrickej energie.
Smer bude hlasovať proti, lebo "je to jedna z možností, ako zastaviť pre Slovensko nevýhodnú privatizáciu," povedal poslanec Maroš Kondrót.
Komplikácie pripustil aj hovorca ministra hospodárstva Róbert Beňo. "Politické problémy pri schvaľovaní zákona o Národnom jadrovom fonde by mohli znamenať, že sa Slovenské elektrárne nesprivatizujú. Alebo povie taliansky investor, že berie elektrárne aj bez tejto odkladacej podmienky," povedal pre agentúru SITA.