Ministerka Radičová si za svoj návrh vyslúžila pochvalu opozície. foto - SITA
BRATISLAVA - Asi 80-tisícom starodôchodcov by sa mali zvýšiť dôchodky v priemere o tisíc korún. Ministerka práce Iveta Radičová navrhuje radikálny krok. Ľuďom, ktorých poškodil starý socialistický spôsob výpočtu dôchodkov, by sa mali dôchodky prepočítať. Ide o lepšie zarábajúcich ľudí, ktorí by získali vyššie penzie, keby odišli do dôchodku po spustení reformy v roku 2004. Týka sa to tých, čo zarábali nadpriemerne v starom režime, ale aj tých, ktorým sa darilo po roku 1989. "Novela prináša riešenie nerovností medzi staro- a novodôchodcami," povedala Radičová.
V starom systéme platili dve obmedzenia - bola obmedzená maximálna výška dôchodku a pri výpočte penzie sa nebral do úvahy príjem nad 10-tisíc korún. Napríklad v roku 2003 nemohol nikto dostať dôchodok vyšší ako 9 219 korún.
Ministerstvo sociálnych vecí navrhuje zrušiť dôchodkový strop, ktorý platil do spustenia dôchodkovej reformy v roku 2004 a zároveň pri prepočítaní dôchodkov zobrať do úvahy celý príjem.
Nikto nemusí o prepočítanie penzie požiadať, Sociálna poisťovňa bude dôchodky prepočítavať automaticky a o všetkých musí rozhodnúť do 31. decembra 2007. Ak by si starodôchodca zaslúžil na základe svojho skutočného príjmu vyššiu penziu, ale nedostal ju pre dôchodkový strop, získa ju so spätnou platnosťou od 1. augusta tohto roka, bez ohľadu na to, kedy príde pri prepočítaní na rad.
Veľké rozdiely v dôchodkoch spôsobilo aj to, že v novom systéme ľudia, ktorí po dosiahnutí dôchodkového veku pracovali ďalej, ale nepoberali penziu, získali výraznú odmenu - za každých 30 odpracovaných dní po dosiahnutí dôchodkového veku sa im dôchodok zvýšil o pol percenta. Radičová tento bonus neodstraňuje, naopak, rozširuje ho aj na starodôchodcov, ktorých penzia bola vypočítaná podľa socialistického zákona o sociálnom zabezpečení. Toto zrovnoprávnenie bude platiť až od účinnosti novely od augusta tohto roka.
Ministerka zdôvodňuje ponechanie bonusu za nadpracované roky tým, že motivovať ľudí pracovať dlhšie je nevyhnutné "pre starnutie populácie a zmenšovanie počtu ľudí v produktívnom veku". Vyplýva to tiež zo smernice Európskej únie. Podľa ministerky je to "posledná motivácia na predlžovanie aktívneho obdobia v práci".
Ďalšou výraznou zmenou je, že sa pri výpočte penzie pracujúceho dôchodcu začne upravovať osobný mzdový bod, ktorý odráža pomer zárobku k priemernej mzde. V súčasnosti je systém nastavený tak, že nízke dôchodky sú umelo zvyšované a vysoké znižované prostredníctvom úprav osobného mzdového bodu. To platí len pre penzistov, ktorí žiadajú o dôchodok hneď po dosiahnutí dôchodkového veku. Ak naďalej pracujú, za nadpracované obdobie, v ktorom platili sociálne poistenie, sa im vypočíta dôchodok zvlášť. Penzia pracujúceho dôchodcu má teda dve časti: základnú a tú, ktorá sa počíta z miezd pracujúceho dôchodcu.
Pri výpočte druhej časti dôchodku sa však osobné mzdové body neupravujú. V praxi takýto model zvýhodňuje dobre zarábajúcich dôchodcov. Pokiaľ by redukcia platila pre obe časti dôchodku, rozdiely v penziách by boli menšie. Ministerstvo chce rozšíriť úpravu osobných mzdových bodov aj na výpočet druhej časti dôchodku. Hoci aj túto zmenu ministerstvo práce oznámilo včera, v návrhu novela sa zatiaľ neobjavila. Mali by ju do nej doplniť poslanci.
Novelu zákona o sociálnom poistení včera ministerka doručila všetkým poslaneckým klubom. Mala by byť predložená ako spoločný návrh poslancov, aby ju stihli prerokovať a schváliť pred predčasnými voľbami. Poslanci sú s ňou spokojní. Klára Sarközy z SMK povedala, že "ak ju v tejto podobe schváli parlament, pomôže to mnohým ľuďom". Ľubica Navrátilová zo Slobodného fóra hovorí, že "opatrenia, ktoré ministerka navrhuje, sú urobené skvele". Ministerka podľa nej zašla v úpravách ďalej, ako by to urobila opozičná politička. Dodala, že predstavenie novely je "dobre načasované".
Aké zmeny ministerstvo navrhuje
Zníženie rozdielov medzi penziami staro- a novodôchodcov
časť penzií priznaných podľa starých zákonov platných pred rokom 2004 sa prepočíta a prizná nanovo, pri prepočítavaní sa nebude brať do úvahy strop pre dôchodok a zohľadňovať sa bude celá výška príjmu, odmeňovanie za nadpracované roky po dosiahnutí dôchodkového veku sa pre staro- a novodôchodcov zjednotí. Zrovnoprávnenie vdovcov
nárok na dôchodok získajú aj tí penzisti, ktorí ovdoveli pred reformou, a to 2960 korún, zruší sa obmedzenie výšky vdovského a vdoveckého dôchodku priznaného pred rokom 2004. Invalidné dôchodky sa zvýšia
novela obsahuje aj novú prílohu, podľa ktorej sa majú posudzovať zdravotné postihnutia invalidných dôchodcov, ale nebudú sa opäť posudzovať všetky invalidné dôchodky, o posúdenie môžu požiadať tí invalidní dôchodcovia, ktorým dôchodkové reforma poškodila, a znížil či odobral sa im invalidný dôchodok. Opatrovatelia budú dôchodkovo poistení
štát začne platiť dôchodkové poistenie za opatrovateľov zdravotne postihnutých detí, a to až kým deti nedosiahnu vek 18 rokov, dnes platil poistenie len do siedmich rokov veku dieťaťa, dôchodkové poistenie bude platiť aj za iných opatrovateľov, najviac však 12 rokov. Minimálny dôchodok bude na úrovni životného minima
príjem dôchodcu nebude môcť klesnúť pod úroveň životného minima, z toho dôvodu bude mať nárok na všetky časti dávky v hmotnej núdzi bez skúmania, či splnil podmienky. Téme sa bude denník SME podrobne venovať zajtra
Autor: IVAN ŠTULAJTERANDREA HAJDÚCHOVÁ